Ponedeljek, 5. 5. 2025, 18.11
49 minut
Nevihte po Sloveniji: v Cerknem sprožili alarm #animacija
Plohe in nevihte, ki so se v nedeljo proti večeru pojavile nad vso Slovenijo, nas spremljajo tudi danes. V Cerknem so zaradi povišanega vodostaja reke Cerknice sprožili alarm. Na območju med Cerknim in Kladjem se je na cesto sprožil zemeljski plaz, zato promet poteka enosmerno.
Radarska slika padavin Agencije Republike Slovenije za okolje kaže povečane padavine na severnem Primorskem. V Cerknem so ob 15.51 zaradi nevarnega dviganja hudourniške reke Cerknice sprožili sireno za splošno nevarnost, je za STA potrdil vodja intervencije v PDG Cerkno Sašo Tušar. Na terenu je bilo 70 gasilcev, razmere pa se izboljšujejo, je dodal. Prebivalce pozivajo, da delujejo samozaščitno.
Zaprte so ceste na relacijah Cerkno–Sovodenj Cerkno–Dolenji Novaki, so na omrežju Facebook sporočili gasilci PGD Cerkno.
Razmere se izboljšujejo
Kot je pojasnil Tušar je Cerknica pred Cerknim začela poplavljati državno cesto Cerkno-Dolenji Novaki. Gasilci so pred poplavljanjem zavarovali več objektov, iz treh, ki jih je poplavilo, pa so črpali vodo. Zaradi večje količine padavin se je na območju sprožilo tudi več plazov, je dodal.
Situacija se po Tušarjevih besedah zdaj umirja, spušča pa se tudi reka Cerknica. Občanom svetuje, da spremljajo vremensko napoved in svojo okolico, ali vodotoki upadajo oz. ali se povečujejo. Prav tako jim priporoča, da opremo in ostale stvari iz nizkih delov kleti odstranijo v višje nadstropje ter vrata zavarujejo s poplavnimi vrečami.
Porometnoinformacijski center medtem poroča, da na cesti Trebija–Cerkno med Cerknim in Kladjem promet zaradi zemeljskega plazu poteka izmenično enosmerno.
Naraščanje rek se bo nadaljevalo
Reke v zgornjem Posočju in v porečju Save Bohinjke so danes narasle do velikih pretokov. Naraščanje rek na tem območju se bo do noči na torek še nadaljevalo, napovedujejo na Arsu. Trenutno so padavine najmočnejše na območju Idrijsko-Cerkljanskega hribovja in v zgornjem delu porečja Selške Sore. Na tem območju bodo v naslednjih urah hitro naraščali hudourniški vodotoki in manjše reke. Mogoča bosta razlivanje vodotokov in poplavljanje padavinske vode.
Danes popoldne bodo začele naraščati tudi posamezne reke v osrednji in vzhodni Sloveniji. Naraščanje rek se bo nadaljevalo tudi zvečer in v noči na torek. V zahodni Sloveniji bo vodnatost rek velika, drugod povečini srednja. Jutri bodo manjše reke prehodno upadale, večje po državi pa bodo še naraščale.
Nad Alpami, severnim Sredozemljem in severozahodnim Balkanom je plitvo območje nizkega zračnega tlaka s stacionarno vremensko fronto.
Nad naše kraje z jugozahodnikom doteka vlažen zrak, pri tleh pa je začel od severovzhoda dotekati hladnejši zrak.
Torek znova občasno moker
Torek bo podoben današnjemu dnevu. V pretežno oblačnem vremenu so občasno še mogoče krajevne padavine, ki bodo verjetnejše v zahodnih in deloma osrednjih krajih. Na Primorskem bo mogoča kakšna nevihta, pihal bo veter vzhodnih smeri. Najnižje jutranje temperature bodo od sedem do 12, ob morju 14, najvišje dnevne od 12 do 16, na Primorskem do 18 stopinj Celzija.
Ljudje, občutljivi na vreme, bodo razdražljivejši
V ponedeljek in torek bo vpliv vremena na počutje zmerno obremenilen. Pri občutljivih ljudeh se bo najpogosteje kazal kot povečan notranji nemir, razdražljivost, manjše motnje v spanju in hitrejša utrujenost.
Nekatera drevesa še v polnem cvetenju
V prihodnjih dneh bodo v lepem in toplem vremenu pogoji za sproščanje cvetnega prahu zelo ugodni, še napovedujejo pri agenciji za okolje, zato lahko pričakujemo visoke obremenitve zraka. Znižale se bodo s pojavom ploh in neviht. Intenzivnost sezone cvetnega prahu dreves v nižinah sicer pojenja, višje v hribih pa so nekatera drevesa še v polnem cvetenju.
V nižinah je sezona breze končana, prisotna bodo še posamezna zrna. Sezono breze podaljšujejo črni gaber, hrast in bukev s sorodnimi alergeni. Sezona jesena se nadaljuje s cvetenjem malega jesena, obremenitev bo od srednje visoka do lokalno visoka. Mali jesen postaja priljubljeno okrasno drevo in v naseljih prispeva k večji obremenitvi zraka.
Bor lahko sprošča večje količine cvetnega prahu.
Platane in vrbe so končale sezono. V zraku bo prisoten še cvetni prah divjega kostanja, orehovk, cipresovk in tisovk, v bližini njiv tudi oljne ogrščice.
V Primorju prevladujeta cvetni prah malega jesena in črnega gabra, količina hrasta se zmanjšuje. V zraku so že bila prisotna prva zrna oljke. Obremenitev s cipresovkami bo od nizka do srednje visoka. Prisoten bo še cvetni prah krišine, papirjevke, divjega kostanja in bora, katerega cvetni prah se lahko pojavi v znatnejših količinah.
V nižinah in Primorju Arso opaža cvetni prah trav, do zdaj so bile obremenitve nizke. Povišanje lahko pričakujemo v prihodnjih dneh. Ob travnikih se pojavljajo zrna kislice in trpotca.
Padec temperature
V sredo in četrtek bo pretežno oblačno in razmeroma hladno za ta čas, napovedujejo pri agenciji za okolje. Dnevne temperature naj bi se povzpele le do 14 stopinj Celzija.
Tako se bodo gibale temperature do petka:
Občasno bodo krajevne padavine, ki bodo verjetnejše v zahodni in južni Sloveniji. Ponekod bo pihal šibak veter vzhodnih smeri.