Ponedeljek,
7. 3. 2016,
20.57

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

vlada javni sektor plače

Ponedeljek, 7. 3. 2016, 20.57

8 let, 7 mesecev

Sindikati kritični do predloga vlade

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Vladna stran je sindikatom javnega sektorja predstavila izhodišča za gibanje plačne mase do leta 2020.

Vlada predlaga, da bi rast plačne mase v javnem sektorju za posamezno leto določili tako, da bi od nominalne rasti BDP, kot jo bo v spomladanski napovedi predvidel Umar, odšteli 1,7 odstotne točke. Za sindikate predlagana formula ni sprejemljiva.

Po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja pogajalska izhodišča temeljijo na 1,7-odstotnem zaostajanju za rastjo BDP, pri čemer bi do konca leta 2019 oziroma leta 2020 odpravili zaostanek v izplačilu plač zaradi še veljavnih varčevalnih ukrepov. Hkrati pa bi, kot je dodal minister, v tem obdobju uspeli uravnotežiti javne finance.

O tem se želi vlada po ministrovih besedah dogovoriti do konca aprila, saj želi formulo vključiti tudi v strateške dokumente za srednjeročno stabilnost javnih financ. Na kakšen način bi se nato v okviru tako določene plačne mase odpravljali še veljavni varčevalni ukrepi in kateri najprej, pa bi bila vsako leto stvar dogovora s sindikati, za kar bi imeli čas do septembra.

Sindikati so prepričani, da se materialni položaj javnih uslužbencev ne bo izboljšal Sindikalna stran je v prvih odzivih do predlagane formule kritična. Vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je namreč ugotavljal, da vlada v resnici predlaga, da do leta 2020 kakšnih izboljšanj materialnega položaja javnih uslužbencev ne bi bilo, ampak bi se nadaljevalo varčevanje, ki se je začelo leta 2009.