Torek,
18. 2. 2014,
17.01

Osveženo pred

4 leta, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

SDS Jože Tanko fiskalno pravilo

Torek, 18. 2. 2014, 17.01

4 leta, 10 mesecev

SDS zaradi izvedbenega zakona o fiskalnem pravilu napovedal ustavno obtožbo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vlada v predpisanem roku ni predlagala zakona o izvedbi fiskalnega pravila, zato smo v neustavnem položaju, je opozoril vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.

Če vlada zakona v DZ ne predloži do naslednjega torka, bo poslanska skupina SDS vložila ustavno obtožbo zoper predsednico vlade in ministre, je napovedal. "Vlada bi morala predložiti zakon, pa ga ni. Ustavna obtožba stoji na čvrstih temeljih. Nedvoumno je, da je določilo ustave kršeno," je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Jože Tanko.

Vlada bi morala izvedbeni zakon predlagati v šestih mesecih Izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu, ki ga mora DZ sprejeti z dvotretjinsko večino, bo opredelil podrobnosti glede izvajanja fiskalnega pravila in načina uravnoteženja javnih financ. Fiskalno pravilo, v ustavo vneseno maja lani, predvideva, da morajo biti od leta 2015 naprej prihodki in izdatki proračunov države srednjeročno uravnoteženi brez zadolževanja ali pa v presežku. Od pravila se lahko odstopi le v izjemnih okoliščinah.

Vlada bi morala izvedbeni zakon predlagati v šestih mesecih. "Za ta zakon je potrebno soglasje dveh tretjin vseh poslancev, vendar kljub temu, da smo tako ustavno spremembo fiskalnega pravila kot tudi osnutek zakona pustili vladi Alenke Bratušek, le-ta ni predlagala nobenega predloga tega zakona," je dejal Tanko.

Stranke neenotno o napovedani ustavni obtožbi; o morebitni podpori molčijo Koalicijske in opozicijske stranke so glede napovedi SDS v zvezi z vložitvijo predloga ustavne obtožbe neenotne. V strankah sicer, kot je razvidno v odzivih, o podpori predlogu obtožbe še niso razpravljali.

V Pozitivni Sloveniji so opozorili, da vlada v skladu z načelom delitve oblasti ne nosi pravne odgovornosti za ravnanja zakonodajne oz. ustavodajne veje oblasti. DZ se je namreč zavezal, da sprejme ti. izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu v šestih mesecih od uveljavitve sprememb ustave, predlagatelji zakona pa so poleg vlade lahko tudi poslanci ali volivci.

Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je ocenil, da so "politični agendi 2014, ko se Slovenija spopada s težko gospodarsko in finančno situacijo, v SDS poleg služb SDV, arhivov, rdečih zvezd in Zdravljice dodali še ustavno obtožbo". Po njegovem mnenju je žalostno, da "se prav ta stranka proglaša za stranko, na kateri je večina osamosvojitvenih zaslug, ko pa na drugi strani počne ravno nasprotno, razdvaja in deli".

V NSi zaskrbljeni, ker se ne spoštuje roka za sprejem fiskalnega pravila Predsednik SLS Franc Bogovič je opozoril, da je ravno izvedbeni zakon o fiskalnem pravilu tisti, ki v ustavo zapisano fiskalno pravilo tudi potrdi v praksi, kot tak pa bi moral biti osnova pri načrtovanju bodočih proračunov za naslednja leta. "Zelo jasno je videti, da se vlada spretno izogiba tej obvezi, kot tudi, da očitno nima prav nobenega interesa za sprejetje tega zakona, čeprav jo k temu zavezuje zapis pravila v ustavo," je poudaril Bogovič.

V NSi pa so zaskrbljeni, ker se ne spoštuje roka za sprejem fiskalnega pravila. "Vsak dan zamude pri sprejemu fiskalnega pravila pomeni večje finančno breme za prihodnje generacije, kar je nedopustno. Vlado zato tudi v NSi pozivamo, da pripravo in sprejem fiskalnega pravila postavi za eno izmed prioritetnih nalog svojega nadaljnjega dela," so zapisali.

Odziva DeSUS in Državljanske Liste STA ni uspela pridobiti.