Torek, 5. 11. 2024, 13.11
2 tedna, 2 dneva
Janša želi odrezati Boštjančiča. "Gre za obupan poskus diskreditacije." #video
Poslanci poslanske skupine SDS vlagajo interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za finance Klemna Boštjančiča, so sporočili iz stranke. Med drugim mu očitajo nevestno delo v službi, oškodovanje javnih sredstev, zavajanje javnosti v aferi Litijska in zlorabo položaja. Izgubil je tudi kredibilnost in zaupanje, je na novinarski konferenci dejal poslanec Zvonko Černač. Minister Klemen Boštjančič medtem v enem delu interpelacije vidi nadaljevanje poskusov preusmerjanja pozornosti in zamegljevanja dejstev, povezanih z nakupom stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, v drugem pa prepoznava "obupan poskus diskreditacije" njega osebno.
V največji opozicijski stranki ocenjujejo, da je finančni minister zaradi svojih ravnanj izgubil kredibilnost za opravljanje ministrske funkcije, zato predlagajo njegovo razrešitev.
Razloge zanjo je na popoldanski novinarski konferenci podrobneje predstavil poslanec Zvonko Černač.
Černač: Če bi minister deloval v skladu z zakonom, ne bi prišlo do nakupa stavbe na Litijski
Černač je med razlogi za vložitev interpelacije izpostavil Boštjančičevo ravnanje v primeru nakupa stavbe na Litijski, pri čemer mu v SDS med drugim očitajo protipravno zagotovitev proračunskih sredstev za nakup stavbe, oškodovanje javnih financ ter negospodarno in nesmotrno upravljanje javnih sredstev.
Računsko sodišče je namreč v zaključnem revizijskem poročilu predloga zaključnega računa lanskega proračuna, ki zajema tudi pravilnost nakupa prostorov na Litijski cesti v Ljubljani, ugotovilo, da je bilo 6,5 milijona evrov zagotovljenih s prerazporeditvijo sredstev iz splošne proračunske rezervacije, čeprav za takšno prerazporeditev ni bilo podlage, je opozoril Černač. "Če bi minister za finance deloval v skladu z zakonom in ne bi predlagal protipravne prerazporeditve sredstev iz proračunske rezervacije, do tega škodljivega nakupa Litijske 51 gotovo ne bi prišlo," je dejal.
Na ministrstvu za finance so te očitke že zavrnili. V SDS so Boštjančiča po objavi poročila računskega sodišča pozvali k odstopu, o čemer je odločal tudi odbor DZ za finance, ki pa je zahtevo poslancev SDS zavrnil.
Nakazilo v davčno oazo
V SDS ministru zdaj očitajo tudi zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, po njihovem mnenju pa je kot skrbnik javnih financ izgubil zaupanje tudi zaradi nakazil svojega podjetja na račun v davčni oazi. "Minister za finance je eden najpomembnejših, verjetno pa najpomembnejši minister v vsaki vladi, je varuh javnih financ. /.../ Gre torej za sredstva ljudi, s katerimi je treba ravnati še odgovornejše, kot ravnamo z lastnimi sredstvi," je poudaril Černač. Ministrovo podjetje je namreč po njegovih besedah pred tem sredstva med drugim prejelo tudi od ministrstva za obrambo.
Pred meseci so mediji namreč poročali, da je pred vstopom v politiko Boštjančič prek svojega podjetja Brio, ki je še vedno v njegovi lasti, nakazal 31 tisoč evrov v davčno oazo Belize v Srednji Ameriki. Boštjančič je tedaj za POP TV pojasnil, da je šlo za izobraževanje pilotov. "Pri tem sem sodeloval z ameriškim podjetjem Ibis Global s sedežem v ameriški državi Washington, ki je bilo tudi prejemnik sredstev za omenjeno storitev. To podjetje je tudi posredovalo podatke o tem, kam je treba nakazati denar za opravljeno storitev, in sicer na eno od njihovih podružnic," je tedaj pojasnil.
Černač je kot problematično izpostavil tudi, da je bilo ministrovo podjetje davčni dolžnik. "Ministrova ravnanja bi morala iti tudi v smeri, da se ljudje plačilu davkov ne bi izogibali in da bi plačilo davkov jemali kot nekaj, čemur se reče državljanska dolžnost," je dejal.
V največji opozicijski stranki po Černačevih besedah na podlagi vsega naštetega ocenjujejo, da je Boštjančič izgubil kredibilnost za opravljanje ministrske funkcije, in predlagajo njegovo razrešitev.
Boštjančič: Gre za obupan poskus diskreditacije mene osebno
Minister za finance Klemen Boštjančič v interpelaciji v enem delu vidi nadaljevanje poskusov preusmerjanja pozornosti in zamegljevanja dejstev, povezanih z nakupom stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. V drugih očitkih pa prepoznava "obupan poskus diskreditacije" njega osebno.
"Če bi ministrstvo za pravosodje imelo svoja sredstva za ta nakup, torej v svojem proračunu, se o vlogi mene in ministrstva za finance sploh ne bi nikoli pogovarjali, nakup pa bi bil vseeno izpeljan točno tako, kot je bil, saj ministrstvo za finance z vsebino in postopki nakupa ter odločitvijo o nakupu ni imelo popolnoma ničesar," je Boštjančič, ki je na zasedanju finančnih ministrov EU v Bruslju, zapisal v izjavi.
Gibanje Svoboda: To je jemanje dragocenega časa vladi
Poslance Svobode interpelacija zoper finančnega ministra Klemna Boštjančiča ne preseneča, pripisujejo jo "zamegljevanju trenutne situacije". Minister je očitke SDS že javno zavrgel, interpelacija bo znova jemala "dragoceni čas vladi", bo pa to tudi dobra priložnost za predstavitev dosedanjih uspehov ministra, so prepričani v Svobodi.
Podpora in zaupanje v ministra Boštjančiča tako, kot kaže, med njegovimi strankarskimi kolegi nista zamajana. "Minister za finance je podpredsednik vlade, hkrati je podpredsednik Gibanja Svobode, ima dejansko tudi velik ugled v javnosti in je zato pravzaprav prava tarča, ki so si jo zadali, da jo bodo pač poskušali zrušiti," je v današnjem odzivu dejala poslanka Svobode Andreja Kert.
Po njenih besedah sicer z besedilom interpelacije še niso seznanjeni, jih pa ne preseneča, da jo je največja opozicijska stranka SDS vložila prav danes. "To je pač v njihovem slogu zamegljevanja trenutne situacije, ko se kaže, da je tudi pri njih prišlo do kar nekaj nepravilnosti," je dejala.
Minister za finance je v preteklosti že ovrgel vse očitke, jasno in popolnoma razumljivo pa je bilo tudi pojasnjeno, kdo je nosil katero odgovornost pri nakupu stavbe na Litijski cesti v Ljubljani, so prepričani poslanci največje vladne stranke.
"Ta interpelacija bo pač žal zopet vzela dragoceni čas vladi, ker se je na te zadeve treba pripraviti, po drugi strani pa je to ena dobra priložnost, ko bo lahko minister za finance ponovno pojasnil, kakšne uspehe pravzaprav že dosega, " je prepričana Kert. Pri tem je med drugim naštela Boštjančičevo vlogo pri pogajanjih o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju, stopnjo inflacije in upadanje javnega dolga. "To so rezultati, ki se kažejo," je sklenila.
Interpelacija Boštjančiča za Levico pričakovana, SD brez komentarja
V Levici ocenjujejo, da je interpelacija pričakovana, a da ministrov položaj ni ogrožen. V SD interpelacije ne komentirajo. "Interpelacija je pričakovana, pa še kakšna bo," so se odzvali v najmanjši koalicijski partnerici Levici.
Njihova poslanka Nataša Sukič je v izjavi za medije v DZ ocenila, da gre pri današnji potezi za obupane poskuse stranke SDS, ki želi na vsak način zrušiti aktualno vlado in doseči predčasne volitve. "Zato vrsta interpelacij kar po spisku, kar vsi ministri, brez resnih argumentov," je dodala.
Tonin: Boštjančič ne more računati na podporo NSi
Predsednik opozicijske NSi Matej Tonin je v odzivu na interpelacijo zoper finančnega ministra Klemna Boštjančiča, ki jo je danes vložila SDS, dejal, da Boštjančič ne more računati na podporo NSi.
SDS niza interpelacije
Za razrešitev ministra s funkcije je sicer potrebnih 46 glasov poslancev, poslanska skupina SDS po odhodu Anžeta Logarja, Eve Irgl in Dejana Kaloha šteje 24 poslancev.
Interpelacija zoper Boštjančiča je že osma po vrsti v mandatu vlade Roberta Goloba, vse je v parlamentarni postopek vložila SDS. Najprej zoper zunanjo ministrico Tanjo Fajon (september 2022) in tedanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar (september 2022), nato pa zoper celotno vlado Roberta Goloba (marec 2023), ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana (junij 2023), pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan (januar 2024), dvakrat ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh (januar in julij 2024) in zdaj še zoper ministra Boštjančiča.
Na podlagi teh interpelacij ni bil razrešen še noben minister, sta pa Bešič Loredan in Švarc Pipan sicer odstopila še pred zagovorom v DZ. Po uspešno prestanem prvem zagovoru v DZ pa je, še preden bi se morala drugič zagovarjati, odstopila tudi Stojmenova Duh.