Torek,
4. 2. 2014,
13.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

SDS referendum

Torek, 4. 2. 2014, 13.57

8 let, 8 mesecev

SDS bo zbirala podpise za referendum

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Skupina državljanov s prvopodpisano poslanko SDS Evo Irgl je vložila podpise za začetek postopka za razpis referenduma o arhivski noveli.

Predlagatelji iz vrst SDS so zbrali več kot 10.000 podpisov, za začetek postopka pa bi jih zadostovalo 2500. Predsednik DZ bo zdaj v sedmih dneh določil 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov.

DZ je arhivsko novelo sprejel pred tednom dni, konec minulega tedna pa je SDS vse, ki želijo oddati "podpis proti zaprtju arhivov", prek Twitterja pozvala, naj to storijo najpozneje do ponedeljka. S tem se je lotila zbiranja potrebnih 2500 podpisov za začetek postopka za razpis referenduma o noveli.

Državni svetniki niso dali veta O noveli se je danes izrekel tudi DS, ki je s 13 glasovi za in 13 proti zavrnil predlog za odložilni veto.

Ministrstvo za kulturo referendum ocenjuje kot nepotreben Na ministrstvu za kulturo obžalujejo, da je skupina državljanov s prvopodpisano poslanko SDS Evo Irgl vložila podpise za začetek postopka za razpis referenduma. V pisni izjavi izpostavljajo, da novela prvič uveljavlja, da ni več nedostopnega nobenega arhivskega gradiva.

Kulturni minister Uroš Grilc je povedal, da bo njihovo sporočilo na morebitnem referendumu, da arhivi še nikoli bili tako odprti, kot bodo z novelo. Kot poudarja, novela zmanjšuje nabor občutljivih osebnih podatkov, zaradi katerih veljajo omejitve pri dostopu do gradiva. Prav tako določa, da je dostopno gradivo vseh družbenopolitičnih organizacij pred letom 1990 in ne zgolj določena gradiva, kot to določa zdajšnji zakon.

Stranke: Slovenija ima veliko drugih težav Večina strank ne podpira referenduma o arhivski noveli. Noveli nasprotuje še SLS in meni, da je referendum upravičen, a pri njem ne bo sodelovala. Kot večina strank ocenjuje, da ima Slovenija zdaj veliko drugih težav. Nekatere stranke ocenjujejo, da želi SDS mobilizirati volivce pred evropskimi volitvami.