Ponedeljek, 14. 7. 2014, 14.40
8 let, 8 mesecev
S kakšnimi psihološkimi pritiski se bo moral spopasti Miro Cerar?
Psiholog Matej Tušak pravi, da je precej odvisno od Cerarjeve osebnosti. Ljudje, ki gredo v politiko, si to večinoma želijo, drugače ne bi šli v to. To je nekaj, kar je za takšne ljudi izziv, pozitivni stres, nekaj, kar si pravzaprav želijo. Ta izziv zahteva precej energije, vendar je bistveno lažje, če si to želimo, kot če nas to doleti, čeprav si tega nismo želeli, pojasnjuje psiholog.
Tušak poudarja, da je te naloge bistveno lažje izpeljati, če je bila to tvoja želja, če si se sam zavestno odločil za to in pravilno presodil, da imaš ustrezne kompetence. "Verjetno pa nihče, ki ni bil ves čas v politiki, ne ve točno, kaj vse ga čaka. Verjamem pa, da se je dobro pozanimal ter da ima precej izkušenj in povezav na tem področju."
"Temu pravimo, koliko si čustveno inteligenten. Če imaš večjo čustveno inteligenco, lažje delaš z ljudmi, lažje prepričaš druge, da bodo tisto, za kar meniš, da je prav, sprejeli kot kompetentno. Moraš pa imeti tudi konkretna znanja vodenja države, vprašanje je, ali jih ima. To bo pokazal čas," pravi Tušak.
Psiholog Zoran Milivojević pravi, da se bo Cerar zdaj moral spoprijeti z dvema vrstama pritiska. Prvi pritisk: ko nekdo postane predsednik vlade, postane najbolj zaseden človek države – veliko je komunikacije, ljudi, koordinacije in podobnega. Življenje Mira Cerarja se bo zato zelo spremenilo. To je nekaj, kar se dogaja vsakemu premierju, pravi Milivojević.
"Zdaj bo prišla nova vrsta pritiska, kajti ko se pojavijo velika pričakovanja, je to že napoved razočaranja," je dejal in dodal, da lahko tukaj naredimo primerjavo s predsednikom ZDA Barackom Obamo, ki je leta 2008 sprožil veliko evforijo, a je nato številne razočaral.