Torek,
1. 11. 2011,
20.27

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

parlamentarne volitve

Torek, 1. 11. 2011, 20.27

8 let, 7 mesecev

Renata Brunskole: Želimo biti stranka rešitev in zaupanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ni bila prva, ki je napovedala razhod s SD. A je bila prva med poslanci, ki je prestopila k Zoranu Jankoviću. Metliška županja se je pripravljena odpovedati županstvu in nadaljevati kot poslanka.

Renata Brunskole sicer ni bila članica Socialnih demokratov. Ne razume, zakaj bi ji nekdanji poslanski kolegi lahko zamerili prestop k Jankoviću. Razlogi, zaradi katerih podpira ljubljanskega župana, niso nič novega. Učinkovitost, rezultati. In njene tri napovedi v intervjuju za Planet Siol.net? Izgradnja tretje razvojne poti, dvig DDV za odstotek, zmanjšanje števila javnih uslužbencev za dva odstotka letno. Zakaj ste se odločili kandidirati na listi Zorana Jankovića? Bela krajina potrebuje poslanko državnega zbora, zato me je prepričalo učinkovito in uspešno delo Zorana Jankovića na področju gospodarstva kot tudi vodenja slovenskega glavnega mesta. Kaj vas je najbolj prepričalo? Dejstvo, da se je Zoran Janković pri svojem delu s konkretnimi rezultati dokazal kot uspešen gospodarstvenik in kot uspešen župan, kar je za današnje čase velika prednost in nuja. V preteklih nekaj mandatih nismo imeli predsednikov vlad z izkušnjami v gospodarstvu; danes pa potrebujemo predsednika vlade, ki bo dobro poznal področje gospodarstva, da Slovenija čim prej pride iz krize. Nekateri nekdanji kolegi iz SD vam zamerijo, da ste zapustili stranko. Se vam ne zdi, da je nemoralno zapustiti ladjo, ki počasi tone? Nikoli nisem bila članica nobene politične stranke, tudi ne stranke SD. Do konca mandata ostajam poslanka poslanske skupine SD, zato ne vem, zakaj bi mi zamerili, če nisem bila nikoli njihova članica. Če boste izvoljeni v parlament, se boste morali posloviti od županske funkcije v Metliki? Tako je. Bili ste med zagovorniki nezdružljivosti obeh funkcij? Nisem bila zagovornica nezdružljivosti obeh funkcij. Menim, da smo županje in župani tisti, ki smo kot poslanke in poslanci pri razpravah o predlogih zakonodaje razpravljali o temah oziroma problematiki, ki jo poznamo 's terena', to je iz lokalnih skupnosti. Smo namreč v dnevnem stiku z ljudmi, prav tako tudi dobro poznamo postopke, ki jih morajo izvajati občine na posameznih področjih in pri projektih. Zato v razpravah lažje predstavljamo, kako zadeve potekajo v praksi, na primer pri delu v občinah, možnostih pridobitve nepovratnih evropskih in državnih sredstev in tako naprej. Kaj vas je pritegnilo v 3-D programu Pozitivne Slovenije oziroma v dvanajstih ključnih projektih v prihodnjem mandatu? Najbolj me je pritegnil interes za vzpostavitev konkurenčnega gospodarstva, obrti in podjetništva z davčnimi spodbudami in nudenjem prijaznih pogojev za vse investitorje. To bi pomenilo tudi izgradnjo tretje razvojne osi in zagotovitev bolj kakovostne prometne povezanosti Slovenije, ustvarjanje novih delovnih mest, odpravo kreditnega krča bank in realen pogled na priložnosti Slovenije za vstop med 15 najuspešnejših držav v EU do leta 2020.

Ko preberemo programske usmeritve, ugotovimo, da je program pisan na kožo gospodarstva, na kožo nosilca liste Zorana Jankovića. Ta že napoveduje zvišanje DDV-ja in ukinitev AUKN-a. Reševanje visoke zadolženosti slovenskih podjetij in finančnega krča, ki je dodobra ohromil slovensko gospodarstvo, je ena od programskih prioritet. Kako to rešiti? Kako povečati konkurenčnost naše ekonomije? V programih tako Pozitivna Slovenija kot tudi druge stranke poudarjate, da je treba doseči nov razvojni zagon. Velike besede, ampak nihče ne ponudi konkretnega "recepta" za to.

Zdravo gospodarstvo je tisto, ki bo omogočalo razvoj Slovenije tudi na vseh drugih področjih. Zato moramo prednostno odpraviti kreditni krč v bankah, da bodo banke zagotavljale učinkovito finančno in razvojno podporo podjetjem, še posebej vsem tistim podjetjem, ki imajo dober in perspektiven program, dober vodstveni kader in bodo zato lahko postala še bolj zanimiva in konkurenčna.

S poenostavitvijo administrativnih postopkov, spremembami prostorske, gospodarske in kmetijske zakonodaje, davčnimi spodbudami in konkurenčnimi pogoji za nove investitorje bi zagotovili takšno poslovno okolje, ki bi ustvarjalo nova delovna mesta in nas pripeljalo do povprečne štiriodstotne gospodarske rasti.

Izredno pomembna bo tudi podpora mladim izobraženim ljudem z ustanovitvijo državnega sklada za gradnjo stanovanj za mlade izobražence, saj bi jim s tem rešili stanovanjsko vprašanje. Mlad, izobražen kader pa bi se zato zaposlil doma, v domačih podjetjih, istočasno pa bi s tem spodbudili slovensko gradbeništvo in zavrteli likvidnostni tok.

Nujno pa je potreben sklop ukrepov in korenitih rezov z reorganizacijo javne uprave in agencij, zmanjševanjem stroškov, z zvišanjem zgornje stopnje DDV za odstotek in učinkovitejšim pobiranjem davkov.

Poudarek bo tudi na večji prepoznavnosti in konkurenčnosti Slovenije, prepoznavanju komparativnih prednosti posameznih območij v Sloveniji in na ta način spodbujanju razvoja posameznih panog gospodarstva, obrti, podjetništva, turizma in tudi kmetijstva ter s poudarkom na varstvu okolja, znanju in obnovljivih virih energije. Nujno potrebni pa bosta tudi pokojninska in zdravstvena reforma z zagotovitvijo javnega zdravstva.

Eden od ciljev stranke je tudi z racionalizacijo in upokojitvami za dva odstotka zmanjšati število zaposlenih v javni upravi vsako leto v mandatu 2012‒2015. Je to realno glede na to, da smo tudi zadnja tri leta lahko poslušali, kako število zaposlenih v javni upravi pada, dejansko pa je naraščalo? Navedba v programu je realna in izvedljiva s tako imenovanimi mehkimi ukrepi, na primer z upokojitvami in ne odpuščanji.

V Sloveniji skorajda nihče več ne zaupa pravnemu sistemu (ena od programskih točk vaše stranke je tudi vnovičen dvig zaupanja), ampak kako povrniti zaupanje ljudi v institucije pravne države? Povrnitev zaupanja v pravni sistem je zagotovo ena od najpomembnejših točk programa, kjer gre za odločen in sistematičen pregon gospodarskega in organiziranega kriminala, hitrejšim odločanjem sodišča, še posebej na področju gospodarskih postopkov, ter uvajanjem in spodbujanjem mediacije, arbitraže in drugih alternativnih oblik razreševanja sporov.

Zapisano imamo tudi odpravo sodnih zaostankov s strokovno krepitvijo sodstva in uvedbo obveznega stalnega izobraževanja sodnikov ter imenovanjem strokovnih sodelavcev in izvedencev. Želimo biti stranka rešitev in zaupanja.