Sreda, 24. 7. 2013, 12.05
8 let, 7 mesecev
Pri najemu stanovanj kar tretjina oseb tujega porekla diskriminirana
Tako je pokazalo testno preverjanje, ki ga je izvedel Ekvilib Inštitut v sodelovanju z zagovornikom načela enakosti, srbskim kulturnim društvom Danilo Kiš in Zavodom Global. Diskriminacijo so zaznali kar v tretjini primerov.
Preverjanje je potekalo v okviru vseevropske kampanje pod okriljem organizacije European Grassroots Antiracist Movement – EGAM. Letošnji kampanji pa so se poleg slovenskih pridružile še nevladne organizacije Češke, Srbije, Francije in Italije.
V Sloveniji so preverjali obravnavo pri nepremičninskih agencijah ter se omejili na povpraševanje po relativno cenejših, manjših stanovanjih, in sicer le za samske osebe in le na območju Ljubljane. Testiranje so izvedli telefonsko maja in junija, opravili so 40 testov, kar pomeni 80 telefonskih pogovorov oz. poizvedovanj.
Z njimi so preverjali, kako agencije ravnajo, če se za posamezno stanovanje zanima oseba tujega porekla (naglas, ime afriškega porekla, srbsko, makedonsko, latinsko, ameriško ime, tuje državljanstvo) in kako, če po istem stanovanju povprašuje oseba slovenskega porekla, pri čemer imata osebi primerljive dohodke, zaposlitev, starost, spol. Edina bistvena razlika med njima je torej poreklo oz. narodnost. Razmik v povpraševanju je bil le nekaj ur.
V tretjini primerov so tako agencije "tujcu" že vnaprej neresnično pojasnile, da je stanovanje že oddano, ali pa so osebe obravnavali bistveno slabše. Niso jim na primer hoteli posredovati podrobnosti, češ naj jim pišejo po elektronski pošti, prosili so jih, naj pokličejo nazaj v nerazumno poznih urah, ali pa so jim obljubili, da jih bodo agenti poklicali nazaj, pa jih niso.
Kršitve so zaznali pri 12 različnih posredniških agencijah. Rezultat je bil najslabši v primeru obravnave oseb srbskega in makedonskega porekla, kjer se je približal kar polovici vseh testiranih primerov.