Četrtek,
4. 4. 2013,
9.30

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

plaz

Četrtek, 4. 4. 2013, 9.30

8 let

Previdnost zaradi drsenja plazov potrebna vsaj še en teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Zaradi razmočenega terena je v preteklih dneh po državi zdrsnilo več plazov. Službe, ki bi spremljala plazove, pa kljub priporočilom še ni.

Direktor Geološkega zavoda Slovenije Marko Komac je za STA povedal: "Upal bi si trditi, da bo previdnost zaradi zdrsov potrebna vsaj še en teden, nato pa bo odvisno od vremena". Posledice zemeljskih plazov se rešujejo lokalno Posledice zemeljskih plazov se rešujejo lokalno. "Oseba, ki jo je plaz prizadel, pokliče civilno zaščito ali gasilce, ti pa lokalne geologe, ki ocenijo stanje in predlagajo sanacijske ukrepe," je pojasnil Komac. Koliko časa je potrebno za odpravo posledic plazov, je odvisno od količine sredstev in tega, kako hitro se občina sanacije loti. Komac ocenjuje, da bo povečana vrednost pojavljanja plazov trajala še kar nekaj časa glede na to, da so tla zaradi taljenja snega precej razmočena, hkrati pa so stalno prisotne nove padavine. Prvi ukrep zoper drsenje plazu, je pokritje s folijo Prvi, sicer kratkotrajni ukrep zoper drsenje plazu, je, da pristojne službe plaz pokrijejo s folijo. Kot pravi Komac, na ta način preprečijo dostop padavin v drsečo maso. Tudi dolgotrajnejši ukrep je podoben. "Treba je izdelati drenaže, tako da se voda, ki se nabira nad plazom, odvaja stran od plazu preko površinskih ali podzemnih kanalov oziroma odtočnih sistemov, zato da ohranja plazino suho. Plazov, ki so se dotaknili človekovega okolja, je bilo v preteklih tednih po poročanju uprave za zaščito in reševanje 40. "Verjetno jih je bilo še več, vendar ti niso imeli vpliva na človeka," je še dodal Komac.

V Pomurju in Podravju še vedno poplavljajo podzemne vode Po podatkih agencije za okolje na ravninskih predelih Pomurja in Podravja še vedno poplavljajo podzemne vode, so sporočili iz republiške uprave za zaščito in reševanje. Gladine rek se sicer na teh območjih trenutno počasi znižujejo. V petek popoldne pa se pričakuje ponovno postopno naraščanje rek na tem območju.

Ljubljanica in Krka še poplavljata na območjih vsakoletnih poplav, poplavljene površine pa se počasi zmanjšujejo. Poplavljena območja na Ljubljanskem barju ter na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa se bodo danes in v petek še ohranjala.

Ob koncu tedna pa na teh že poplavljenih območjih pričakujejo ponoven porast rek, tudi ob spodnjem toku Krke.