Ponedeljek, 9. 12. 2019, 19.52
5 let, 1 mesec
Premier Šarec obiskal slovenske vojake v BiH in na Kosovu
Premier Marjan Šarec je obiskal slovenske vojake v Bosni in Hercegovini ter na Kosovu. Srečal se je tudi s poveljnikom sil Eufor Althea, poveljnico Natovega poveljstva Sarajevo in poveljnikom sil Kfor. Kot je poudaril, je slišal same pohvale na račun slovenskih vojakov in vojakinj, ki izpolnjujejo svoje naloge v misijah.
V BiH se je premier Šarec ločeno srečal s poveljnikom sil Eufor Althea, generalmajorjem Reinhardom Trischakom in poveljnico Natovega poveljstva v Sarajevu, generalmajorko Marti J. Bissell. Oba sta pohvalila prispevek Slovenske vojske v misijah.
Obe misiji, tako EU kot Nata, sta pomembni za ohranjanje miru in stabilnosti regije, je po pogovorih dejal Šarec. "Pomembno je, da Eufor in Nato s svojo prisotnostjo omogočita, da se BiH oziroma njena vojska postavi na noge, da postane kompatibilen člen splošne družbe ter da ne bi ponovno prišlo do poslabšanja razmer v kakšno od nepredvidenih smeri," je dejal premier, ki ga med drugim spremljata državna sekretarka na ministrstvu za obrambo Nataša Dolenc in načelnica Generalštaba Slovenske vojske, generalmajorka Alenka Ermenc.
Med največjimi težavami regije je premier omenil večetnično skupnost ter zgodovino, iz česar izhajajo tudi drugi problemi, kot je izseljevanje mladih. "Zato je pomembno, da ti dve misiji ohranjata stabilnost in počasi integrirata zadeve v pravo smer," je dodal.
Tudi migracije so po besedah Šarca kar velik problem za to regijo. "In tu je vloga nas vseh, da vzpostavimo pravi sistem, evidence, da bomo vedeli, koliko je migrantov," je pojasnil. "Vemo, da je Slovenija letos imela 14.000 nezakonitih prehodov meje, večino smo vrnili na Hrvaško, tu ljudje prihajajo iz BiH po balkanski migrantski poti," je povedal. Najpomembneje je, da imamo prave evidence in da vzpostavimo sistem, da bi se BiH uspešneje spopadala s tem problemom, je dejal premier.
Slovenija o zmanjšanju števila pripadnikov v regiji ne razmišlja
Glede morebitnega zmanjšanja števila slovenskih pripadnikov v misijah v regiji je premier zagotovil, da o tem za zdaj ne razmišljajo. Kot je pojasnil, je prispevek Slovenije v regiji dober, Slovenci so cenjeni, poznajo jezik, razmere, lokalne navade. "To regijo najbolje poznamo sosedje - Avstrijci, Madžari, mi, in to je pomembno," je poudaril. Dodal je, da gre tudi za prispevek k ohranjanju miru in tudi neke vrste humanitarno misijo.
Premier se je na srečanju s slovenskimi vojaki v BiH seznanil z njihovim poslanstvom in nalogami. V Althei trenutno sodeluje deset pripadnikov Slovenske vojske, še štirje pa v Natovem poveljstvu.
V operaciji Althea je sicer skupaj okoli 600 pripadnikov v BiH in še rezervne sile izven območja delovanja iz 15 držav članic EU in petih partnerskih držav. Namen operacije je zagotavljanje varnega okolja in preprečevanje nasilja v državi z vojaško navzočnostjo.
Slišal same pohvale na račun naših vojakov in vojakinj
Iz BiH je premier Šarec odpotoval na Kosovo, kjer se je popoldne sestal s pripadniki slovenskega kontingenta v Natovem oporišču v Prištini. Srečal se je tudi s poveljnikom Kforja, generalmajorjem Michelom Risijem, ki je prav tako pohvalil slovenske vojake in vojakinje, ki delujejo na Kosovu.
"Dejstvo je, da sem slišal same pohvale na račun naših vojakov in vojakinj. Naši vojaki izpolnjujejo svoje naloge v skladu s pričakovanji in so zelo tvoren del te misije," je povedal Šarec slovenskim novinarjem po srečanju z Risijem.
Na Kosovu deluje okoli 250 pripadnikov Slovenske vojske, kar je najštevilčnejši slovenski kontingent v tujini. Tam so med drugim nameščene motorizirana četa ter šest skupin za povezavo in nadzor.
Premier Šarec je komentiral tudi ustanavljanje kosovske vojske. "To, da je šlo brez ustavne spremembe v spremembo varnostnih sil v redno vojsko, seveda ni všeč ne Natu ne Sloveniji. Zlasti ker je Slovenija med državami, ki so priznale Kosovo kot samostojno državo in nas takšen razvoj dogodkov zagotovo ne veseli. Ustava je le tisti temeljni akt, ki te zadeve ureja," je poudaril.
V torek dopoldne bo premier obiskal bazo Villaggio di Italia v Peći, kjer je nastanjena glavnina kontingenta Slovenske vojske. Odšel pa bo tudi do samostana v Dečanih, ki ga slovenski vojaki varujejo.
7