Sreda, 2. 7. 2014, 13.57
8 let, 7 mesecev
Predavatelj na Harvardu Klemen Jaklič: Kdor nepošteno sodi šefu opozicije, ne more voditi sodstva
Medtem ko predsednik SDS Janez Janša na Dobu prestaja dvoletno zaporno kazen zaradi sprejemanja obljube nagrade pri nakupu osemkolesnikov patria, sodbo obravnava vrhovno sodišče, ki mora odločiti o Janševi zahtevi za varstvo zakonitosti.
"V taki zadevi, ko gre za vprašanje legitimnosti volitev, bi morali odločati še pred volitvami, še posebej ker za takšno ali drugačno odločitev o prekinitvi zadošča nekaj ur. Bistvena očitana kršitev se namreč nanaša le na ključni del obtožnega predloga in izrek sodbe. Vsakršno zavlačevanje tu pomeni novo grobo kršitev pravice do učinkovitega varstva pravic. To izhaja tudi iz odločbe ustavnega sodišča," je prepričan.
"Zdaj pa smo prišli do točke, na kateri se bodo razmere, kot se bojim, resno zaostrile. In sicer zaradi vtisa javnosti, da se zavlačuje zato, da bi Janšo zadrževali v zaporu vsaj do konca volitev, in zato, da bi poročevalka predala spis takrat, ko bi bila lahko sestava senata takšna, da bi odločila v škodo Janše," je zatrdil.
Ta pomanjkljivost v obtožnem predlogu se je po njegovem mnenju pojavila zato, ker ni niti najmanjšega indica, kako konkretno naj bi bila obljuba dana oziroma sprejeta, česar pa sodišče v svojem izreku in obrazložitvi ne more nadomestiti.
"Tožilec je tisti, ki toži, sicer gre, kot je zapisal ustavni sodnik Mitja Deisinger, za kršitev ustave, saj sodišče prevzame vlogo tožilca. Že na začetku mora biti konkretizacija samega kaznivega dejanja sprejema obljube zadostna. Če tega ni, ni mogoče nikogar preganjati, kaj šele mu soditi. Če pa se kljub pomanjkanju konkretnih dokazov vseeno preganja in sodi, gre za politični proces," je poudaril.
"Ob takšnem epilogu zadeve bi tudi pravosodje kot celota izgubilo še tistega malo zaupanja, ki ga še ima. V tem primeru se bojim, da ljudi, v imenu katerih naj bi ti organi delovali, ne bo več mogoče ustaviti v njihovih zahtevah, da se izvede temeljita reforma pravosodja, vključno z neke vrste demokratično obliko lustracije oziroma sita," je sklenil.