Sobota,
27. 4. 2013,
11.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Harij Furlan poročilo

Sobota, 27. 4. 2013, 11.32

8 let, 7 mesecev

Poročilo: Zelo zaskrbljujoče je stanje glede hranjenja, ravnanja in dela s tajnimi podatki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vodja specializiranega državnega tožilstva (SDT) Harij Furlan v poročilu o delu tožilstva, ki ga vodi, za leto 2012 ugotavlja, da so lani imeli zelo veliko kadrovskih težav.

Vendar jih ni pestilo le pomanjkanje državnih tožilcev, temveč tudi ostalih uslužbencev. Prav tako opozarjajo na zastarelo opremo.

Pristojno za pregon najzahtevnejših kaznivih dejanj Specializirano tožilstvo je nastalo novembra 2011 po uveljavitvi novele zakona o državnem tožilstvu in tako nasledilo skupino državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Pristojno je za pregon najzahtevnejših kaznivih dejanj, predvsem gospodarskega in organiziranega kriminala.

Konec lanskega leta je na specializiranem državnem tožilstvu delovalo 21 tožilcev, od tega trije na posebnem oddelku za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili. Vendar pa je le šest tožilcev, ki so na specializirano tožilstvo imenovani, tri tožilke imajo še stari mandat iz časa delovanja v skupini, šest jih je dodeljenih. Dodatnih šest je bilo dodeljenih z odredbo generalnega državnega tožilca za določen čas - ena od njih je dodeljena le za dan in pol v tednu, ena pa za tri dni v tednu.

Z dodelitvijo za določen čas so lani reševali kadrovsko stisko Prav z dodelitvijo za določen čas so lani reševali kadrovsko stisko, ki je nastala po preoblikovanju skupine v samostojno tožilstvo in pridobitvi novih pristojnosti. Lanski razpis, ki je bil po treh mesecih razveljavljen, se je nato zaključil neuspešno. Zato je prvi tožilec Zvonko Fišer dodelil nekaj tožilcev, ki pa se jim mandat letos poleti izteče.

Kadrovske težave pa nimajo samo glede tožilcev, temveč tudi glede ostalih uslužbencev. Kot Furlan opozarja v poročilu, nujno potrebujejo dodatno administrativno osebje, saj ga imajo bistveno manj kot ostala tožilstva, vrhovno državno tožilstvo pa ga ne more več zagotavljati, ker je SDT samostojno tožilstvo. Iz seznama, ki je predložen poročilu, izhaja, da je bilo 31. decembra lani zasedenih 11 uradniških mest, po načrtu pa bi jih moralo biti 15.

Spopadali so se tudi s prostorsko stisko Ob ustanovitvi SDT in prihodu novih tožilcev so se spopadali tudi s prostorsko stisko, ki pa so jo deloma rešili s šestimi novimi pisarnami. Kljub temu pisarn še vedno ni dovolj, ugotavljajo. Prav tako opozarjajo, da nobena od pisarn ni opremljena s klimatsko napravo, zaradi česar je delo v poznopomladnih in poletnih mesecih veliko bolj naporno in težko, saj se temperature v pisarnah dvignejo tudi nad 30 stopinj Celzija.

Težava so tudi stara službena vozila, še navaja Furlan. To pomeni, da je treba veliko sredstev nameniti za vzdrževanje, zgodilo pa se je že, da se je vozilo, s katerim se je tožilec vozil na glavno obravnavo, med vožnjo pokvarilo in tožilec zato na obravnavo ni mogel. SDT poleg novih potrebuje tudi več vozil, sedaj imajo le dve, posebni oddelek pa pet, saj se tožilci vozijo na zaslišanja in naroke po celi državi. Tako tožilci kot na tožilstvu zaposleni policisti opravljajo tudi dežurno službo.

Poročilo: Zelo zaskrbljujoče je stanje glede hranjenja, ravnanja in dela s tajnimi podatki Zelo zaskrbljujoče je stanje glede hranjenja, ravnanja in dela s tajnimi podatki, navaja poročilo. Za to namreč ni niti ustreznega varovanega in opremljenega prostora niti ustrezne računalniške opreme, dodajajo. Za ureditev prostora SDT ocenjuje, da bi potrebovali 50.000 evrov, za nakup enega računalnika pa še dodatnih sedem tisočakov.

Konec lanskega leta so imeli tožilci specializiranega tožilstva 349 nerešenih ovadb, rešili so jih 199, od tega so jih 64 zavrgli, v 81 primerih so zahtevali preiskavo, v šestih so spisali neposredne obtožnice oziroma obtožne predloge, 48 ovadb pa so rešili na drug način. Po preiskavi so vložili še 90 obtožnic. Lani so na sodiščih uspeli s 50 obsodilnimi sodbami, oprostilna je bila ena, zavrnilne pa štiri.

"Povečalo se je število vloženih obtožb, obsojenih oseb in izrečenih zapornih kazni" Furlan v zaključku poročila izpostavlja, da se je lani povečalo število vloženih obtožb, obsojenih oseb in izrečenih zapornih kazni. "Vendar bolj od same statistike, ki je za SDT ugodna, je pomembno dejstvo, da so obsojeni in obtoženi ljudje z družbeno močjo, kapitalom ter vplivom in ki so donedavno veljali skoraj za nedotakljive in zato sodiščem nedosegljive," je v sklepnih besedah še zapisal Furlan.