22 let po tem, ko je Slovenija postala samostojna in suverena republika, je na svoje državljanstvo in dejstvo, da prebiva v mladi državi, ponosna velika večina Slovencev.
V anketi Episcentra je 83 sodelujočih s ponosom pritrdilo, da so Slovenci. Najbolj ponosni slovenski državljani (96,2 odstotka) živijo na Notranjskem, medtem ko so s svojim državljanstvom najmanj zadovoljni na Koroškem, kar 30 odstotkov jih ni ponosnih nanj.
Glede na spol sicer ni večjih razlik, so pa za odtenek Slovenci bolj ponosni kot Slovenke. Med starostnimi skupinami od skupnega povprečja še najbolj izstopajo tisti med 45 in 54 leti, med katerimi jih je 23 odstotkov vprašanih zanikalo, da so ponosni na svoje državljanstvo.
Za osamosvojitev ključna Kučan in Janša
Da se je Slovenija osamosvojila, sta bili najbolj ključni osebnosti Milan Kučan, prvi predsednik samostojne Republike Slovenije, in Janez Janša, dvakratni predsednik Vlade RS. Med tistimi, ki jim, glede na rezultate ankete, še lahko pripišemo zasluge za samostojno in suvereno državo, sta pokojna Janez Drnovšek in Jože Pučnik ter zdajšnja poslanca v Evropskem parlamentu Jelko Kacin in Lojze Peterle.
V prvem desetletju boljši razvoj kot v drugem
Čeprav bi pričakovali, da se bo država nenehno razvijala, sodeč po raziskavi, Slovenija v zadnjem desetletju nazaduje. V prvih desetih letih je naredila izjemne korake in se razvila v državo zadovoljnih prebivalcev. Skoraj polovica (45,2 odstotka) vprašanih je namreč zadovoljna z razvojem domovine v prvem desetletju. V drugem desetletju pa se je trend obrnil na glavo. Z razvojem je nezadovoljnih več kot polovica in le sedem odstotkov zadovoljnih. Je pa tretjina vseh sodelujočih deloma zadovoljnih z razvojem v celotni zgodovini samostojne države.
Z razvojem je sicer še najbolj zadovoljna mlajša populacija, stari med 18 in 24 let, s starostjo pa bolj ali manj narašča nezadovoljstvo. Po regijah je največ zadovoljstva nad razvojem samostojne Slovenije na Gorenjskem, najmanj na Koroškem in v Obalno-kraški regiji. Sicer so z razvojem v prvem desetletju najbolj zadovoljni Notranjci (61,5 odstotka), v drugem desetletju pa Dolenjci (13,4 odstotka).
Neuspešen gospodarski razvoj in pravna država
V 20-letni zgodovini je bila Slovenija najbolj uspešna pri varovanju človekovih pravic in spoštovanju drugače mislečih, vsaj tako ocenjuje petina vprašanih. Desetina sodelujočih je kot uspešno ocenila tudi vzpostavljanje socialne države. Še najslabše pa so ocenili gospodarski razvoj in doseganje pravne države, kot neuspešni ju ocenjuje dve tretjini vprašanih.