Sreda,
31. 5. 2023,
16.47

Osveženo pred

1 leto, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10

Natisni članek

Natisni članek

Ekonomsko-socialni svet zakon digitalizacija zdravstvo

Sreda, 31. 5. 2023, 16.47

1 leto, 5 mesecev

Počivavšek: Pomisleki o zakonu o digitalizaciji zdravstva ostajajo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10
Jakob Počivavšek | Po trenutnem predlogu zakonu je tako dostop do podatkov iz psihiatrije, klinične psihologije, ginekologije in medicinske genetike zaprt, razen če to izrecno ne dovoli pacient sam, je poročal Radio Slovenija. | Foto STA

Po trenutnem predlogu zakonu je tako dostop do podatkov iz psihiatrije, klinične psihologije, ginekologije in medicinske genetike zaprt, razen če to izrecno ne dovoli pacient sam, je poročal Radio Slovenija.

Foto: STA

Pomisleki glede predloga zakona o digitalizaciji zdravstva kljub določenim spremembam ostajajo, je za STA po današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) dejal predsednik konfederacije sindikatov Pergam Jakob Počivavšek. Kritik je bil deležen predvsem predlog ustanovitve javne gospodarske družbe, ki bi upravljala s podatki bolnikov.

Počivavšek je poudaril, da se strinjajo, da se zbirke podatkov poenotijo in se v večji meri izkoristi prednosti digitalizacije. Ob tem pa je opozoril, da je bilo danes "izjemno veliko kritik, izrečenih na rešitev, pri čemer ministrstvo očitno vztraja, to je, da je izvajalec in tudi upravljavec teh zbirk novoustanovljeno podjetje, ki se financira iz sredstev Zavoda za zdravstveno zavarovanje". Pojasnil je, da v zvezi s tem vprašanjem ni prišlo do večjih sprememb pri stališčih ministrstva.

Centralni sistem naj bi prvotno vzpostavilo posebej za to ustanovljeno javno podjetje, po spremembah predloga pa naj bi to bila gospodarska družba v 100-odstotni državni lasti, je poročal Radio Slovenija.

Počivavšek se je dotakni tudi opozoril informacijske pooblaščenke Mojce Prelesnik, da v prvotnem predlogu zakona niso bila ustrezno opredeljena razmerja med novim javnim podjetjem, izvajalci zdravstvenih storitev, ministrstvom za zdravje in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ).

Dodal je še, da celotnega predloga zakona še niso videli, tako da ne morejo oceniti, v kolikšni meri so na ministrstvu za zdravje upoštevali opozorila informacijske pooblaščenke. Prav tako se informacijska pooblaščenka še ni uradno odzvala na rešitve, ki so bile ESS predstavljene danes, pri čemer je Počivavšek izpostavil nekatere spremembe pri obdelavi občutljivejših podatkov. Ob tem je pozval ministrstvo k upoštevanju opozoril informacijske pooblaščenke pri oblikovanju končne verzije zakona.

Talum_1_1200x800
Novice Za 6,2 milijona evrov vreden projekt 2,2 milijona evrov evropskih sredstev
Robert Golob
Novice Kaj ima v mislih Robert Golob, ko govori o "estonskem sistemu"?
stres-zdravniski-nasvet-zdravnik-svetuje
Novice Raziskava: več kot tretjina slovenskih zdravnikov razmišlja o opustitvi zdravniškega poklica
Emilija Stojmenova Duh
Novice Stojmenova Duh: Orodja, tudi digitalna, delujejo le, če jih kdo želi in zna uporabiti
Eric Sutherland
Novice Kanadski strokovnjak o slovenskem zdravstvu