Sobota,
12. 7. 2014,
8.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

potres Posočje

Sobota, 12. 7. 2014, 8.21

8 let, 7 mesecev

Po desetletju posledice potresa v Posočju še vedno niso odpravljene

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na današnji dan pred desetimi leti je kraje v zgornjem Posočju močno stresel potres, katerega posledice še po desetih letih niso povsem odpravljene.

V potresu leta 2004 je bilo poškodovanih več kot 1800 objektov, do zdaj so jih popravili 283, 20 jih pravkar obnavljajo, 97 pa jih na obnovo še čaka, piše tokratno Delo.

Brez morebitnega dodatnega varčevanja lahko obnova na prizadetem območju traja še tri leta. Kot dodajajo v časniku, bi jo lahko tudi administrativno končali v letu 2018. Varčevanje vlade je popotresni obnovi odvzelo štiri milijone evrov, kar je dodatno upočasnilo potek obnove.

Desetodstotna verjetnost ponovitve potresa v prihodnjih 50 letih "Dodatne stroške zaradi prekinitve del na nekaterih gradbiščih bo morala prej ali slej poravnati država," je dejal tolminski župan Uroš Brežan, ki dodaja, da prebivalci v Posočju pričakujejo, da bo popotresna obnova končana v takšnem obsegu, kot je bilo predvideno.

Strokovnjaki poudarjajo, da je verjetnost, da se bo podoben potres v prihodnjih 50 letih ponovil, kar desetodstotna. To velja za znaten del Slovenije, za morebiten potres pa naj bi bil zaslužen Idrijski prelom, ki državo seka od Učje do Krškega. Gre sicer za enega največjih prelomov v južnoalpskem prostoru. Kot je za časnik dejal geolog Jože Janež, so premiki na omenjenem prelomu konstantni – kakšnega pol centimetra letno.