Torek,
28. 6. 2022,
15.12

Osveženo pred

2 leti, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,18

16

Natisni članek

Natisni članek

zemeljski plin Ljubljana Zoran Janković

Torek, 28. 6. 2022, 15.12

2 leti, 6 mesecev

Zemeljski plin in Ljubljana: zeblo vas ne bo – če boste imeli denar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,18

16

Zoran Jankovič | Plin bo tudi v jesensko-zimski sezoni zagotovljen, pravi župan, skrbi ga pa cena, ki je tako za Slovenijo kot za celotno Evropo neznanka. Po Jankovićevi oceni ne bo nikoli več tako nizka kot je bila še v začetku leta 2021, si pa vseeno želi vrnitev na bolj vzdržne ravni. | Foto STA

Plin bo tudi v jesensko-zimski sezoni zagotovljen, pravi župan, skrbi ga pa cena, ki je tako za Slovenijo kot za celotno Evropo neznanka. Po Jankovićevi oceni ne bo nikoli več tako nizka kot je bila še v začetku leta 2021, si pa vseeno želi vrnitev na bolj vzdržne ravni.

Foto: STA

Plin za Ljubljančane bo tudi v jesensko-zimski sezoni zagotovljen, neznanka ostaja cena, je na redni novinarski konferenci povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Projekt gradnje plinsko-parne enote v Termoelektrarni-toplarni Ljubljana bo končan, prestolnica pa v prihodnje načrtuje zmanjšanje tako uporabe premoga kot plina, tudi s sežigalnico.

Glede skupno okoli 140 milijonov evrov vredne naložbe v novo plinsko-parno enoto v termoelektrarni-toplarni v ljubljanskih Mostah, katere dokončanje je načrtovano v prihodnjih mesecih, poskusno obratovanje pa naj bi steklo konec leta, je Janković spomnil, da je bila borzna cena plina ob začetku priprave projekta med 15 in 20 evri na megavatno uro, zdaj pa so razmere povsem drugačne. Trenutno je tako cena za dobavo v prihodnjih mesecih pri okoli 130 evrov.

Kljub zaostrenim razmeram na trgu, ki so se začele že pred ruskim napadom na Ukrajino, od takrat pa so se cenovnim pridružile še skrbi glede dobav ruskega plina, projekta, nad katerim bdi Energetika Ljubljana, po Jankovićevih besedah tik pred koncem ne bodo ustavljali. To bi bilo, kot pravi, neumno.

Ponudbe s Hrvaške

Plin bo tudi v jesensko-zimski sezoni zagotovljen, pravi župan, skrbi ga pa cena, ki je tako za Slovenijo kot za celotno Evropo neznanka. Po Jankovićevi oceni ne bo nikoli več tako nizka, kot je bila še v začetku leta 2021, si pa vseeno želi vrnitev na bolj vzdržne ravni.

Poleg ponudbe Geoplina in Petrola imajo v Energetiki Ljubljana za dobavo plina tudi ponudbo s Hrvaške, Janković pa je omenil še zagotovila katarskih predstavnikov na čelu z emirjem te zalivske države, ki so po njegovih besedah med nedavnim obiskom Slovenije dejali, da alternativne dobave plina za Slovenijo bodo.

Energetika z milijonsko izgubo

Lani je Energetika Ljubljana po županovih besedah ohranjala ceno nespremenjeno, dokler je lahko, in tudi zaradi tega pridelala 6,5 milijona evrov izgube. Prodajne cene v Ljubljani so ob tem ves čas med najnižjimi, je dodal Janković.

Nova plinsko-parna enota v Mostah bo sicer nadomestila dva obstoječa premogovna bloka. Tretji blok, ki so ga leta 2008 predelali za sokurjenje premoga in lesne biomase, bo ostal v obratovanju. Po napovedih občine naj bi se tako uporaba premoga zmanjšala za 70 odstotkov.

Premoga dovolj

Premoga je sicer po Jankovićevih zagotovilih dovolj še za eno kurilno sezono, bi ga pa radi v Ljubljani v prihodnje povsem umaknili iz mešanice za oskrbo z energijo in toploto, delež plina pa znižali na 40 odstotkov.

V skladu z nedavno sprejetim lokalnim energetskim konceptom bodo v Ljubljani povečevali uporabo biomase, sončne elektrarne želijo postaviti na vse nove in tudi velik del obstoječih stavb v občinski lasti, načrtovana je tudi sežigalnica odpadkov.

Začetek razprave o sežigalnici

Pri gradnji objekta za energetski izkoristek odpadkov bosta sodelovali Energetika Ljubljana in Voka Snaga, koncesije za opravljanje obvezne državne gospodarske javne službe pa bo podelila država. Projekt je ocenjen na nekaj več kot 134 milijonov evrov, kot najbolj verjetna lokacija se omenja neposredna bližina moščanske termoelektrarne.

Janković je za prihodnjo sredo v kulturnem središču Cukrarna napovedal uvod v javno razpravo o sežigalnici, katere napoved v javnosti vzbuja tudi številne strahove in nasprotovanja zaradi vpliva na okolje, predvsem kakovost zraka. Na dogodku naj bi bili med drugim najvišji predstavniki Dunaja, kjer sežigalnica deluje že desetletja.

Župan je danes zagotovil, da pri delovanju sežigalnice komercialnih odpadkov iz tujine ne bodo sprejemali, saj naj bi bilo to predrago in okoljsko škodljivo. Na občini pravijo, da z uporabo najboljših razpoložljivih tehnologij sežiganja odpadkov sledijo ciljem boljše, ne slabše kakovosti življenja, manjše odvisnosti od tujih energentov in tudi nižje cene ogrevanja.

Jernej Vrtovec
Novice Vrtovec: Nastala je socialna bomba. Nekdo bi se moral iskreno opravičiti. #video
Plin Ruisija
Novice Šef agencije za energijo: Evropejci, takoj se pripravite. To je šele začetek.
Plinovod
Novice Francija ostala brez ruskega plina, Italija z novim rezom v dobavo
Greenpeace Hrvaška naftna ploščad
Avtomoto Aktivisti zasedli plinsko ploščad v Jadranskem morju #foto