Četrtek,
13. 3. 2014,
19.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Borut Pahor KPK

Četrtek, 13. 3. 2014, 19.32

8 let, 7 mesecev

Pahor primerne kandidate vabi k prijavi za položaje v KPK

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Predsednik Borut Pahor začenja iskanje novih namestnikov predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Vse, ki bi bili primerni za omenjeni funkciji, poziva, naj se prijavijo na razpis.

Pahor je v izjavi, ki jo je predvajal Svet na Kanalu A, zagotovil, da bo izbral najboljše kandidate. Ob tem pa ugotavlja in obžaluje, da se tisti, ki so primerni za omenjena položaja, zanju ne želijo potegovati.

Nov razpis za iskanje dveh namestnikov predsednika KPK je potreben, ker sta Jurij Ferme in Darko Stare, ki ju je Pahor na položaj namestnikov imenoval pred enim tednom, odstopila, še preden sta nastopila funkciji.

Kot razlog sta navedla zaplete ob imenovanju novega senata KPK. Kmalu po njegovem imenovanju se je namreč izkazalo, da je novi predsednik KPK Boris Štefanec le dan pred imenovanjem izstopil iz PS. Zaradi tega so sicer Štefaneca k odstopu že pozvale vse parlamentarne stranke z izjemo PS.

Pahor se ni mogel odločiti drugače Pahor je za oddajo Tarča na TV Slovenija priznal, da se mu "ne bi zdelo fajn", če bi kot navaden državljan izvedel, da je postal predsednik KPK nekdo, ki je bil še do nedavnega član neke stranke. Kot predsednik republike pa je bil pri odločitvi, ali zgolj zaradi dejstva, da je bil oz. je član stranke, Štefanec ni primeren za opravljanje te funkcije, "soočen s povsem resno nevarnostjo, da bi se odločal ustavno sporno". "Tega nisem želel, vedel sem, da se bom kot predsednik republike odločil tako, da večini ne bo všeč. Vendar se po svoji vesti in prisegi, ki sem jo dal v DZ, nisem mogel odločiti drugače," je dejal.

Predsednik je kandidate vprašal po okoliščinah Pojasnil je, da je Štefaneca in vse ostale kandidate vprašal, ali obstaja osebna ali kakršna koli druga okoliščina, zaradi katere bi bili pri svojih ravnanjih v težavah. Na koncu pa se je za Štefaneca odločil tudi zato, ker mu je deloval kot zelo pošten in odkrit, zelo neposreden in suveren sogovornik.

Ima zvezane roke Dodal je, da se sicer zdi, da predsednik republike imenuje senat, "v bistvu pa imam zvezane roke, kajti jaz ne morem predlagati svojega kandidata mimo izbirne komisije". Ob tem pa ne razmišlja o kakšnih teorijah zarote, da bi mu bil kandidat podtaknjen. Napovedal je nov zakon, ki bo določal nov postopek imenovanja komisije. In če menimo, da je članstvo v stranki resna nevarnost za pristranskost, potem zapišimo v zakon, da kandidat ne sme biti član stranke, pravi predsednik. Vendar se sprašuje ali bomo pri holdingu, pri zakonih, ki omogočajo, da politika imenuje člane v nadzorne svete in upravne odbore, zapisali enako.

Pahor si želi, da bi KPK do 31. marca delal nemoteno, iščejo pa že pravne načine, da bo senat lahko delal tako, da bo korupcija, kolikor je v pristojnosti KPK, preganjana.

Virant: Pahor se naj pogovori s predsednikom KPK o njegovem umiku Notranji minister Gregor Virant meni, da je trenutna situacija zapletena. Če želimo, da KPK poleg policije in tožilstva ostane eden od stebrov boja proti korupciji, bi bilo po njegovi oceni najbolj modro, da se Pahor pogovori z novoimenovanim predsednikom KPK Borisom Štefanecom o njegovem umiku. Nato bi se izvedel "transparenten, brezhiben postopek in se izbere odličen predsednik KPK".

Naj ob okoliščinah po odstopu Fermeta in Stareta sam temeljito presodi, ali še obstajajo možnosti za njegovo uspešno delo in za uspešno delo komisije, je Štefaneca pozval tudi Pahor. Novi predsednik KPK, ki naj bi to funkcijo začel opravljati 31. marca, je zatrdil, da ne namerava odstopiti.