Četrtek, 8. 10. 2015, 14.10
7 let, 3 mesece
Pahor obljubil Nikoliću pomoč v soočenju z begunsko krizo
Po sprejemu z vojaškimi častmi na Kongresnem trgu v Ljubljani sta se predsednika zadržala na pogovoru na štiri oči, sledili so plenarni pogovori med delegacijama.
Predsednika sta po pogovorih na novinarski konferenci izpostavila dobre in prijateljske odnose med državama na vseh področjih, pa tudi trend rasti gospodarskih odnosov. Nikolić je spomnil na možnosti slovenskih podjetij za skupno navzočnost na tretjih trgih, v državah, s katerimi ima Srbija sklenjene prostotrgovinske sporazume, kot je na primer Rusija.
...in obiskovalcem ljubljanskega parka Tivoli ponujalo mesto za počitek, postanek in razmislek. 2/2 @predsednikrs pic.twitter.com/Hs4bg7Wjz8
— Borut Pahor (@BorutPahor) October 8, 2015
Pahor je ponovil podporo Srbiji na poti v EU, pri čemer je izpostavil, da je s strateškega vidika miru in varnosti v regiji, pa tudi za EU, pomembno, da ni velike časovne razlike med vstopom Hrvaške in Srbije v unijo.
Nikolić ga je prosil za podporo Srbiji v njenem nasprotovanju članstvu Kosova v Unescu.
Nikolić je menil, da se države regije spopadajo s katastrofalno begunsko krizo, pri čemer je Srbija ravnala odgovorno in "migrantom zagotovila varen prehod k državam, ki so njihova končna destinacija".
Slovenija se zavzema za skupno evropsko politiko za rešitev tega vprašanja, je dejal Pahor.
Poudaril je, da je sprejem Kosova v Unesco za Srbijo popolnoma nesprejemljiv, ker gre za srbsko kulturno dediščino, ki je del srbske zgodovine in naroda. Pahor je pojasnil, da je bila Slovenija med 12 državami, ki so kosponzorirale predlog za vstop Kosova v Unesco – med njimi so tudi Nemčija, Francija, Velika Britanija.
Z Nikolićem sta se strinjala, da različna stališča držav glede teh vprašanj niso ovira za nadaljnje dobro sodelovanje.
Cerar in Nikolić sta tudi izrazila zaskrbljenost pred morebitnim zapiranjem notranjih meja EU v prihodnosti.
Kot je dejal slovenski premier, bo Slovenija še naprej podpirala Srbijo na poti pridruževanja v Evropsko unijo in na evropski ravni opominjala, da EU ne sme pozabiti na regijo Zahodnega Balkana. Izrazil je upanje, da bo Srbija tudi v prihodnje ohranjala stabilnost ter aktivno sodelovala v evropskih integracijskih procesih.
Predsednik Nikolić se je v državnem zboru vpisal v zlato knjigo gostov in imel z Brglezom pogovor na štiri oči, ki sta ga nato nadaljevala na delovnem kosilu v Vili Podrožnik.
Spregovorila sta tudi o prizadevanjih Srbije za članstvo v Evropski uniji, ki ga Slovenija podpira. Beseda je tekla tudi o sistemu volitev v Srbiji in Sloveniji in s tem povezanimi tako imenovanimi spolnimi kvotami ter tudi o načinih in različnih vidikih glasovanja iz tujine.