Nedelja,
23. 8. 2015,
9.30

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Slovenija

Nedelja, 23. 8. 2015, 9.30

9 let

Pahor: Naj se nikoli več ne zgodi, da bi brat dvignil roko nad brata

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Evropi obeležujemo dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov. Tudi v Sloveniji je bilo več slovesnosti.

Predsednik Borut Pahor se je udeležil spominske slovesnosti v Rovtah. Pozval je, da naj nobena ideologija ne bo skušnjava, da bi se obrnili stran od demokracije in naj se nikoli več ne zgodi, da bi brat dvignil roko nad brata.

Pahor je v svojem nagovoru ob spravni kapelici v Rovtah pri Logatcu še spomnil, da bomo v kratkem praznovali 25. obletnico odločitve, da ustanovimo lastno državo, in da nas manj kot leto loči do 25. obletnice razglasitve te države, so sporočili iz predsednikovega kabineta.

"Slovenci smo skupaj v veliki enotnosti dosegli ustanovitev države in prevzeli odgovornost za našo usodo v svoje roke. Imamo eno državo in mislim, da ne moremo imeti dveh domovin. Slovenija je bila ustanovljena z evropsko idejo, idejo sprave, in želim si, da bi v takem stanju duha praznovali tudi odločitev za samostojno državo in razglasitev te države," je dejal predsednik.

Brglez: Nujno je opominjati na posledice totalitarnih režimov" Tako preteklost kot sedanjost nas učita, da totalitaristične ideje uspevajo v obdobjih krize. Ob ekstremističnih gibanjih ponekod po Evropi, predvsem pa ob "totalitarni noriji" na Bližnjem vzhodu, je nujno opominjati na posledice totalitarnih in avtoritarnih režimov, pa je predsednik DZ Milan Brglez.

"Svoboda, mir, sožitje, spoštovanje in nenasilje niso dani sami po sebi" "Obžalujem, da našo državo še 70 let po koncu druge svetovne vojne in četrt stoletja po vstopu na pot demokracije pretresajo travme, ki smo jih Slovenci in Slovenke doživeli v primežu različnih totalitarnih sistemov," je v sporočilu, ki je objavljeno na spletni strani SMC, zapisal Brglez.

Grozote vojne in povojnega časa, spomin na trpljenje in na svojce, ki jih je pogubilo nasilje totalitarizmov, po njegovih besedah v marsikateri družini še vedno pušča bolečo sled.

Treba je sprejeti znanstveno razlago zgodovinskih dejstev ter razširjati in poglabljati zavedanje, da svoboda, mir, sožitje, spoštovanje in nenasilje niso dani sami po sebi, temveč priborjeni in nikakor ne samoumevni. Prizadevanje za spoštovanje teh vrednot je po njegovih besedah odgovornost vseh.

"Ekstremistična gibanja marsikje v Evropi že nevarno dvigajo glavo" "Tako preteklost kot, žal, tudi sedanjost nas namreč učita, da totalitaristične in avtoritarne ideje uspevajo v obdobjih krize in se hranijo z občutki nezadovoljstva, negotovosti, strahu, apatije," je zapisal predsednik DZ.

Dodal je, da je ob ekstremističnih gibanjih, "ki marsikje v Evropi že nevarno dvigajo glavo", predvsem pa ob kruti realnosti totalitarne norije na Bližnjem vzhodu, "ki nas dnevno šokira s prizori nepojmljivega nasilja", nujno na ves glas opominjati na tragične posledice totalitarnih in avtoritarnih režimov, predvsem pa si prizadevati za življenje v spodbudnem, spoštljivem in pravičnem okolju za vse.

Izrazil je upanje, da se bo 23. avgust v zavest Slovencev in državljanov Slovenije zasidral kot pomemben dan, ob katerem se bomo poklonili spominu na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov in "se zavedli, da smo mi tisti, ki zmoremo in moramo s spoštovanjem, sočutjem, razumevanjem, dobronamernim dialogom in ničelno toleranco do vsakršne oblike nasilja preprečiti, da bi se grozote totalitarizma in avtoritarizma ponovile, da bi jih doživeli na lastni koži".