Sobota, 7. 5. 2011, 18.59
8 let, 7 mesecev
Pahor člane stranke pozval k boju za pokojninsko reformo
Pri odgovornih ljudeh v stranki vidi občutek politične strasti, da uspejo v nečem, kar se zdi ta hip skoraj nedosegljivo.
"Dokler je možnost, ne bomo popustili niti za milimeter"
Po njegovih besedah obstoji majhna možnost, da uspejo s pokojninsko reformo, "toda dokler obstoji ta možnost, ne bomo popustili niti za milimeter", je odločen.
Nasprotnike pokojninske reforme z njihovimi argumenti bodo po Pahorjevih besedah pričakali zelo mirno. "Ne bomo jih strašili s padcem pokojninske reforme"; za ta primer se pripravlja tudi interventni zakon, toda Pahorja skrbi, da ga bodo določene interesne skupine dale na referendum. Opozarja, da bo to pomenilo sistemsko blokado, ne le politične in vladne krize.
Premožni in visoko izobraženi ljudje "se bodo že kako znašli"
Spomnil je, da sindikati, ki so se strinjali z dvigom minimalne plače, sedaj niso imeli "zadrege" vložiti pobude za referendum. Toda ob tem se "ne zavedajo, da v primeru zmage tvegajo, da bodo dolgoročno nastradali prav tisti ljudje, ki naj bi jih branili".
Premožni in visoko izobraženi ljudje "se bodo že kako znašli". S padcem pokojninske reforme bodo neposredno prizadeti tisti z nizkimi izobrazbami in plačami, upokojenci in drugi ranljivi segmenti družbe, je opozoril premier.
Pahor: Korajžno, glavo gor!
Po njegovih besedah imajo veliko odgovornost, da "speljejo" to državo, dokler imajo mandat. In ko bodo tega dobili drugi, "bomo skrbno opazovali, kaj bodo s to odgovornostjo počeli". "Zato korajžno, glavo gor, gremo v boj za nekaj, kar se zdi ta hip skoraj neosvojljivo. Toda leta 1941 ni bilo bistveno drugače. Tudi leta 1990, ko smo se odločali za samostojno državo, ne. In kdo bi rekel, ko smo vstopali v EU, da ji bomo leta 2008 predsedovali," je prisotne na posvetu nagovoril predsednik SD.
Zagotoviti morajo gospodarsko konkurenčnost
Tudi tokrat je spomnil, da je ta vlada v prvih dveh letih mandata uspela zagotoviti socialno povezanost družbe, toda v drugi polovici mandata morajo s strukturnimi reformami zagotoviti gospodarsko konkurenčnost.
V nagovoru prisotnim na posvetu pa je dejal, da njihovi nasprotniki niso le na desnici, temveč so tekmeci tudi na levici. Vendar opaža, da "jim stvari polzijo iz rok".