Torek,
2. 12. 2014,
9.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Patria ustavno sodišče Janez Janša Janez Janša

Torek, 2. 12. 2014, 9.20

8 let, 7 mesecev

Obravnava Janševe pritožbe v sredo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kazenski senat ustavnega sodišča, ki bo pritožbo predsednika SDS Janeza Janše zoper sodbo vrhovnega sodišča v zadevi Patria obravnaval vsebinsko, se bo sestal predvidoma v sredo.

Ustavno sodišče je v ponedeljek začelo obravnavati ustavno pritožbo Janše, a je bila seja namenjena le proceduralnim vprašanjem, vsebinsko bodo zadevo začeli obravnavati jutri.

Generalni sekretar ustavnega sodišča Sebastian Nerad je pojasnil, da lahko kazenski senat ustavno pritožbo zavrže, sprejme v obravnavo ali je ne sprejme v obravnavo. Lahko tudi sam odloči o predlogu za začasno zadržanje obsodilne sodbe. Kazenski senat sestavljajo predsednica Jadranka Sovdat ter člana Ernest Petrič in Mitja Deisinger.

Omenjeni senat za preizkus ustavnih pritožb s področja kazenskopravnih zadev sicer sestavljajo predsednica Jadranka Sovdat ter člana Ernest Petrič in Mitja Deisinger.

Matoz predlagal zadržanje izvršbe kazni Janšev zagovornik Franci Matoz je v četrtek vložil ustavno pritožbo, v kateri predlaga, naj sodišče zadrži izvršitev sodbe, da lahko Janša nemudoma odide s prestajanja kazni. Začasno odredbo pričakujejo do novega leta, hkrati pa pričakujejo tudi hitro odločanje o pritožbi.

Janševa obramba ustavnim sodnikom predlaga, naj zadevo obravnavajo absolutno prednostno, saj je sodba tudi podlaga za prenehanje poslanskega mandata. Matoz pričakuje, da bo ustavno sodišče "zaradi več kot očitnih kršitev" pritožbi ugodilo in dozdjšnje sodbe razveljavilo. Prepričan je, da sodbe v zadevi Patria ne vsebujejo niti najmanjšega standarda za obsodbo, temveč le arbitrarno nizanje indicev.

Več očitkov o kršenju ustave Matoz dozdajšnjim odločitvam sodišč očita več kršitev ustave, od kršitve enakega varstva pravic, pravice do sodnega varstva, domneve nedolžnosti, načela zakonitosti v kazenskem postopku do načela pravnega jamstva oziroma pravice do obrambe.

Pritožbo vložila tudi Krkovič in Črnkovič Janša dveletno zaporno kazen prestaja od 20. junija letos. V zaporu sta tudi soobsojena Tone Krkovič in Ivan Črnkovič, ki sta bila obsojena na 22 mesecev zapora. Vrhovno sodišče je pred kratkim zavrnilo njihove zahteve za varstvo zakonitosti, zato se zdaj trojica obrača na ustavno sodišče.

Ustavno pritožbo sta vložila tudi Krkovič in Črnkovič. Oba predlagata tudi začasno zadržanje izvršitve sodbe.