Četrtek,
15. 9. 2011,
18.18

Osveženo pred

4 leta, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

pristanišče

Četrtek, 15. 9. 2011, 18.18

4 leta, 2 meseca

Obnova piranskega ribiškega pristanišča v avtentični obliki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Občina Piran je začela z obnovo ribiškega pristanišča, ki ga bo izdatno sofinanciral tudi Evropski ribiški sklad.

Javnosti je predstavila strokovne rešitve po konzervatorskem načrtu, s katerim naj bi pristanišče obnovili po nekdanji oblikovni zasnovi ter z materiali, ki so bili nekoč že uporabljeni pri gradnji. Dokončati bi morali do konca letošnjega novembra Obnova ribiškega pristanišča v Piranu se je začela že v začetku leta, vendar jo je 30. marca ustavila inšpektorica za kulturo in medije, saj se prenova ni izvajala v skladu s projektom za pridobitev gradbenega dovoljenja. Projekt, za katerega je občina Piran že pridobila okrog 230.000 evrov, bi morali dokončati do konca letošnjega novembra, saj bi drugače lahko izgubili sofinanciranje s sredstvi EU in bi obnova tako bremenila občinski proračun. Občina Piran je naročila restavratorskemu centru Zavoda za varstvo kulturne dediščine izdelavo novega konzervatorskega načrta, ki je pogojen s spremenjenimi kulturno-varstvenimi pogoji in predstavlja pogoj za pridobitev spremenjenega kulturno-varstvenega soglasja.

Poškodovane dele bodo nadomestili s kamni enake masive in izvora

Pripravili so še javno predstavitev strokovnih rešitev, ki so se je poleg predstavnikov občine udeležili tudi predstavniki krajevne skupnosti Piran in strokovne javnosti. Kot je na predstavitvi dejal piranski župan Peter Bossman, je občina izvedla vse potrebne aktivnosti za izpolnitev podanih pogojev za nadaljevanje in uspešen zaključek obnovitvenih del.

"Konservatorski načrt je izdelan na podlagi ohranjenih delov na lokaciji in deponijah, arhivskega in dokumentarnega gradiva ter situacije ob zatečenem stanju. Poleg ohranitve struktur, ki so bile ohranjene pred posegom, dodaja tudi sestavine, ki so skozi desetletja izginile, bile spremenjene ali bile slabo sanirane," so sporočili iz občine Piran. Z načrtom so določene fasade in tlaki, v katere se bodo vgrajevalo obstoječe deponirano gradivo, poškodovane dele pa bodo nadomestili s kamnom enake masive in izvora.

"Konstruktivno medsebojno delovanje" Župan Peter Bossman je na današnji predstavitvi še poudaril, da je po vseh zapletih toliko bolj pomembno, da "vse moči upremo v konstruktivno medsebojno delovanje in nadaljevanje del, da se projekt čim prej zaključi".

"Predstavljene rešitve bi radi izvedli kar najhitreje in v takem obsegu, da bi od ministrstva za kmetijstvo lahko pridobili preostanek nepovratnih sredstev," so še zapisali na piranski občini. Projekt bodo morali v celoti zaključiti do aprila prihodnje leto.