Torek, 11. 2. 2025, 13.29
7 ur, 12 minut
Ob večji onesnaženosti zraka te dni NIJZ priporoča tudi omejitev fizičnih aktivnosti na prostem
![Ljubljana | Onesnaženost zraka z delci ima lahko pomembne vplive na zdravje ljudi. | Foto STA](/media/img/9b/16/7e7b5ca0fc05e70a6f57-ljubljana.jpeg)
Onesnaženost zraka z delci ima lahko pomembne vplive na zdravje ljudi.
V teh dneh Arso opozarja na slabo kakovost zraka, ki je posledica povečanih izpustov in vremenskih razmer, ki zadržujejo onesnažen zrak v nižinah. Po pričakovanjih se bo stanje izboljšalo v četrtek. Ob tem je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) spomnil na več priporočil, med drugim svetuje tudi omejitev fizičnih aktivnosti, zlasti na prostem.
Agencija za okolje (Arso) danes in v naslednjih dneh pričakuje preseganja dnevne mejne vrednosti trdnih delcev PM10 v zraku v večjem delu Slovenije. Izboljšanje kakovosti zraka pa pričakuje v četrtek.
Arso, ki na povezavi sta.si/qjXO6s za samodejne merilne postaje objavlja sprotne povprečne urne ravni onesnaževal, za dan nazaj pa dnevne ravni onesnaževal, predlaga redno spremljanje teh podatkov in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ.
Onesnaženost zraka z delci ima namreč lahko pomembne vplive na zdravje ljudi, so izpostavili na NIJZ. Zato so spomnili na več ukrepov, ki jih priporočajo za zaščito zdravja vseh prebivalcev, zlasti pa ranljivih skupin, kamor spadajo dojenčki in otroci, starejši, srčni in pljučni ter sladkorni bolniki.
Izogibajte se bližini prometnic, sprehajajte se v parku ali gozdu
Tudi na NIJZ svetujejo spremljanje uradno objavljenih podatkov, sicer pa vsem priporočajo, da bivanje na prostem omejijo na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja. Vsem svetujejo, da se izogibajo bližini prometnic, za sprehode pa naj izberejo park ali gozd. "Omejimo fizične aktivnosti, zlasti na prostem," so poudarili na NIJZ.
Stroka priporoča tudi prezračevanje bivalnih prostorov takrat, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja. Za prostore, kjer se zadržuje večje število ljudi, pa svetujejo, da jih tudi zaradi omejevanja širjenja akutnih okužb dihal učinkovito prezračujejo čim večkrat.
"Če imamo vgrajene prezračevalne sisteme, v njih uporabljajmo za delce visoko učinkovite HEPA-filtre. V zaprtih prostorih ne kadimo in ne prižigamo sveč. Bodimo pozorni na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape. To so opozorila, da je treba fizične napore zmanjšati," so med drugim poudarili na NIJZ.
Kroničnim pljučnim in srčno-žilnim bolnikom svetujejo, naj redno jemljejo predpisano terapijo, pri roki pa naj imajo tudi zdravila za hitro lajšanje napadov oziroma poslabšanj.
"Pospešen srčni utrip, pomanjkanje sape ali neobičajna utrujenost lahko napovedujejo resno poslabšanje osnovne bolezni. V takih primerih naj hitro poiščejo zdravniško pomoč," so navedli na NIJZ. Poudarili so še, da bo upoštevanje omenjenih priporočil pripomoglo k zmanjšanju izpostavljenosti škodljivim delcem v zraku in k zaščiti zdravja.
Najbolj onesnažen zrak v Kranju, Zagorju in Ljubljani
Po podatkih Arsa je bila mejna dnevna vrednost delcev PM10 v zraku, ki je določena pri 50 mikrogramih na kubični meter zraka, v ponedeljek presežena na več samodejnih merilnih mestih po državi. Najvišjo dnevno vrednost delcev PM10 so v ponedeljek izmerili v Kranju, kjer je dosegla 84 mikrogramov na kubični meter, sledijo Zagorje (76 mikrogramov na kubični meter), Ljubljana Vič (73), Ljubljana Bežigrad (72) in Trbovlje (70).
Nad mejno dnevno vrednostjo so bile količine delcev PM10 v ponedeljek izmerjene med drugim tudi v Mariboru, Celju, Murski Soboti, Hrastniku in Novem mestu. Vsi omenjeni podatki sicer še niso dokončno potrjeni, je zapisano na spletni strani Arsa.
Znano je, da je povečana raven onesnaženosti zraka z delci pogostejša v večjih urbanih središčih, kjer je prisotnih veliko virov onesnaževanja zraka, med katere spadajo promet, pa tudi industrija in kurišča. V manjših naseljih pa zrak močno onesnažijo zlasti individualna kurišča. Povišane ravni delcev v zraku se pojavljajo predvsem pozimi, ko se torej cestnemu prometu in industrijskim virom pridružijo še kurišča, stanje pa poslabšujejo tudi neugodni vremenski pogoji.