Torek, 13. 6. 2017, 12.10
7 let, 1 mesec
Nova ovira na poti do drugega tira?
V času zbiranja podpisov v podporo referendumu o drugem tiru je bila vložena še pobuda za oceno ustavnosti določbe, ki predpisuje, da je treba podpise za referendum overiti na upravni enoti.
Vlagatelj pobude Blaž Babič trdi, da gre s tem, ko je treba podpis v podporo referendumu overiti na upravni enoti, za omejevanje pravice državljanov, da brez nerazumnih omejitev sodelujejo pri neposrednem upravljanju javnih zadev, ki jo določa tudi Mednarodni pakt o državljanskih in političnih pravicah.
Volivec podpiše obrazec osebno pred pristojnim organom, ki vodi evidenco volilne pravice, ne glede na kraj stalnega prebivališča. Ministrstvo, pristojno za evidenco volilne pravice, mora v času, ko teče rok za zbiranje podpisov, zagotoviti, da lahko volivec da podporo zahtevi v poslovnem času vsak delovni dan na vseh upravnih enotah in informatiziranih sprejemnih pisarnah.
Premalo časa za zbiranje podpisov
Pobudnik meni, da gre tudi za krčenje časovnega okvira za zbiranje podpisov. "35 dni za zbiranje podpisov se namreč sliši lepo, a je skrajno zavajajoče, kajti na teden je v povprečju (ob predpostavki, da so uradi odprti 8 ur na dan, 5 dni na teden) na voljo 40 ur, torej v 5 tednih to pomeni 200 ur, kar pa je realno gledano v celoti le nekaj več kot 8 dni," pravi Babič.
V Sloveniji je okoli 1,7 milijona volivcev, od tega jih mora v 200 urah zahtevo podpisati 40 tisoč (2,35 odstotka vseh volivcev).
V Švici je volivcev približno 5,3 milijona, za razpis referenduma pa morajo v 90 dneh zbrati 50 tisoč podpisov (0,94 odstotka vseh volivcev), in sicer brez overitve na upravni enoti. Za zbiranje imajo torej na voljo 2160 ur, utemeljuje Babič.
Ustavno sodišče mora po njegovem mnenju zdaj presoditi, ali je sorazmerno, da zakon izvrševanje volilne pravice tako omejuje zato, da bi preprečil zlorabo. A zaščita pred nepravilnostmi ali zlorabami je po besedah pobudnika že dovolj urejena s tistimi določbami Kazenskega zakonika, ki prepovedujejo ponarejanje podpisa, zlorabo volilne (referendumske) pravice oziroma ponarejanje listin.
Babič navaja, da mu je Miro Cerar v času, ko je ta bil še asistent na pravni fakulteti v Ljubljani dejal: "Blaž, ne morejo ljudje odločati o vsem." Babič se zato ne čudi, da se v zadnjem času možnosti za referendum zelo krčijo.
Predlog za zadržanje zbiranja podpisov
Pobudo za oceno ustavnosti je vložil skupaj s predlogom za prednostno obravnavo, predlogom za zadržanje izvrševanja sporne zakonske določbe in predlogom za zadržanje zbiranja podpisov za referendum o drugem tiru.
Sodišču predlaga, da do končne odločitve odredi zbiranje podpisov na način, kot je predpisan za referendumsko pobudo, torej brez overitve na upravni enoti.
S tem bi ustavno sodišče po Babičevem mnenju preprečilo "protiustavne posledice, ki lahko privedejo do nelegitimnosti zbiranja podpisov in posledično celo do nerazpisa referenduma".
Pomembno pravno vprašanje
Podobno pobudo je ustavno sodišče sicer že večkrat zavrnilo z razlogom, da ne gre za pomembno ustavnopravno vprašanje. A Babič trdi, da zakon o ustavnem sodišču govori o "pomembnem pravnem vprašanju", kar pa to vprašanje po njegovem mnenju vsekakor je.
6