Petek, 18. 9. 2015, 13.45
6 let
Nezadovoljni delodajalci: Sprememba minimalne plače kršitev socialnega sporazuma
Socialni partnerji so pol leta po podpisu socialnega sporazuma za obdobje 2015–2016 na današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) ocenili njegovo uresničevanje.
Delodajalce je razburila poteza sindikatov, ki so v DZ vložili potrebne podpise za obravnavo predloga zakonskih sprememb, po katerem bi iz definicije minimalne plače izločili dodatke za delo ob neugodnem času. Koalicija je že napovedala podporo predlogu. Da gre za kršitev socialnega sporazuma, je na novinarski konferenci po seji poudaril predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh.
V ponedeljek bo ESS znova govoril o spremembi definicije minimalne plače, predstavniki delodajalcev pa so sklenili, da se seje ne bodo udeležili. Pojavlja se tudi vprašanje, ali bi katera od delodajalskih organizacij lahko odstopila od sporazuma.
Vprašanje kršitve socialnega sporazuma je po mnenju ministrice za delo Anje Kopač Mrak odvisno od njegove interpretacije. "Razumem delodajalce, da postopek sprememb razumejo kot kršitev ustvarjenega zaupanja, po drugi strani pa je bilo vprašanje minimalne plače, gledano tehnično, izvzeto iz socialnega sporazuma," je dejala.
Da je sprememba minimalne plače kršitev socialnega sporazuma, je ponovil tudi generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole. "Minimalna plača predstavlja eno najpomembnejših kategorij v okviru delovne zakonodaje, za katero smo se s socialnim sporazumom zavezali, da jo bomo urejali s socialnim dialogom in v soglasju s socialnimi partnerji," je danes spomnil Smole.
Vložitev predloga za spremembo definicije minimalne plače po njegovem mnenju pomeni konec socialnega dialoga.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič pa vztraja, da vložen zakonski predlog ne pomeni kršitve socialnega sporazuma. je poudaril.
Delodajalci imajo sicer po njegovih besedah vso pravico, da bojkotirajo naslednjo sejo ESS, vendar meni, da morajo socialni partnerji nadaljevati delo. Dejal je še, da je v socialnem sporazumu marsikaj dobrega.