Petek, 13. 12. 2024, 16.56
3 dni, 1 ura
Jušić: Neprimerno je, da o varovanju oseb razpravljajo vsi, ki imajo malo časa
Generalni direktor policije Senad Jušić je v povezavi z nekaterimi javno izpostavljenimi očitki o delu policije in centra za varovanje in zaščito dejal, da je bilo včeraj izrečenih veliko neresnic, da so izvedli nadzor, v katerem so zaznali določena odklonska ravnanja, in zato zamenjali varnostnike pri ogroženi osebi, ter poudaril, da varovanje dotične tožilke Mateje Gončin ni nikoli prenehalo. Dejal je tudi, da je "neprimerno, da o varovanju oseb v javnosti razpravljajo vsi, ki imajo vsaj malo časa, ne pa tudi znanja." Zanikal je razkrivanje zadeve Lindav in očitke, da je policist zbiral informacije o tožilki, ki jo je varoval. POP TV pa danes poroča, da bo omenjena tožilka zoper državo vložila odškodninsko tožbo.
V oddaji Tarča na TV Slovenija so v četrtek razkrili očitke, da naj bi varnostniki policisti nepooblaščeno zbirali zasebne podatke o tožilki iz zadeve Kavaški klan, pa tudi o predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič. Poleg tega naj policija ne bi ukrepala, ko je sumljivo vozilo januarja zasledovalo vozila tožilke, tožilcev iz BiH in skesanca v zadevi Kavaški klan, ki je bil nato pred dnevi umorjen v Ljubljani.
"Neprimerno je, da o varovanju oseb razpravljajo vsi, ki imajo malo časa"
S policije so za Tarčo pojasnili, da so okoliščine tega dogodka preverjali, a ugotovitev ne morejo razkriti, ker bi lahko z razkritjem tajnih podatkov ogrozili življenje ali osebno varnost uslužbenca policije ali osebe, ki je sodelovala s policijo. Očitke, da naj bi na centru za varovanje in zaščito prihajalo do zlorab prikritih metod dela, so zvečer na policiji zavrnili, enako je danes povedal tudi generalni direktor policije Senad Jušić.
"V slovenski policiji zagotavljamo celovito varovanje določenih oseb in prostorov ter objektov. Aktivnosti centra za varovanje in zaščito so namenjana najbolj izpostavljenim osebam pred vsemi oblikami groženj. Prav zato javna razprava o varovanju konkretne osebe ne ogroža le nje same, temveč tudi predstavlja nevarnost vsem ostalim ogroženim osebam, ki jih še varuje policija. Neprimerno je, da o varovanju oseb v javnosti razpravljajo vsi, ki imajo vsaj malo časa, ne pa tudi znanja. Policija in tožilstvo dobro sodelujeta, vodita odprt in spoštljiv dialog. V policiji si prizadevamo za zakonitost opravljanja dela in pooblastil," je uvodoma povedal Jušić.
Jušić: Varovanje tožilke se ni nikoli prenehalo
Notranji postopek, v katerem preiskujejo ravnanje v centru za varovanje in zaščito, so po besedah Jušića začeli oktobra. V tem nadzoru so zaznali določena odklonska ravnanja in strokovne napake, zato so zamenjali varnostnike pri ogroženi osebi. Posebej je poudaril, da o ogroženosti varovanja ogroženih ne odloča posameznik. Policija ima namreč izdelan sistem, s katerim vrednotijo ogroženost oseb.
Dodal je, da se varovanje dotične tožilke Mateje Gončin ni nikoli prenehalo, po umoru na Brdu pa so, kot je dejal Jušić, za vse funkcionarje varovanje še povečali. Zanikal je navedbe, da je na srečanju s tožilko, ki naj bi jo povabil tudi na večerjo, samoiniciativno kazal dokumente iz "zadeve Lindav". S tožilko se je večkrat sestal, pravi, "v prostorih policije ali v prostorih državnega tožilstva, sestanki so bili zelo korektni v povezavi z zagotavljanjem njene varnosti". Ostale okoliščine pa da se bodo "razčistile pred pristojnimi organi".
Zavrnil je tudi očitke, da je bil eden od policistov, ki so varovali tožilko, tja postavljen z nalogo zbiranja informacij o njenem zasebnem življenju. "Gre za policista, ki več kot 27 let opravlja profesionalno svojo nalogo pri varovanju domačih in tujih varovanih ali ogroženih oseb in te informacije in te navedbe pomenijo njegovo diskreditacijo," je dejal.
Poklukarjeve poteze ne vidi kot nezaupnico
Potrdil je, da je od ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja dobil usmeritve za celovito reorganizacijo Centra za varovanje in zaščito. "V najkrajšem času se bomo usedli z vodstvom in zadevo realizirali v skladu s postavljenim rokovnikom. Ne gre za to, da bi uslužbenci Centra za varovanje in zaščito slabo opravljali svoje delo, pa vendarle so se časi spremenili in je potrebno iskati določene izboljšave in optimizacije," je pojasnil nadaljnje korake. Odprli bodo tudi zakon o organiziranosti in delu v policiji.
Poklukarjeve poteze sicer ne vidi kot nezaupnice svojemu delu.
"Včeraj je bilo izrečenih veliko neresnic, ki poskušajo diskreditirati policiste in policistke centra za varovanje in zaščito. Ne glede na vse očitke je center za varovanje in zaščito v mnogih ukrepih in varovanjih ogroženih oseb dokazal strokovnost. Policija uživa visoko zaupanje javnosti," je sklenil.
Poklukar sprejel prve ukrepe
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je po včerajšnjem razkritju v oddaji Tarča danes izdal usmeritve za celovito reorganizacijo centra za varovanje in zaščito, ki začnejo veljati nemudoma. Za izvedbo reorganizacije je zadolžen generalni direktor policije Senad Jušić. Poklukar je izdal tudi sklep o izvedbi izredne notranje revizije uporabe nastanitvenih kapacitet za varnostnike.
Opozicija po razkritjih meni, da je interpelacija zoper notranjega ministra Boštjana Poklukarja upravičena. Pričakujejo njegov odstop in odstop Jušića. V koaliciji ob "resnih in zaskrbljujočih obtožbah" pričakujejo ministrova pojasnila.