Sreda, 17. 7. 2013, 14.49
8 let, 8 mesecev
Ne nasedajte "pomoči" potrebnim na avtocestah in postajališčih
"Na izvozu z avtoceste so mi ukradli torbico z denarjem, karticami in dokumenti!" se glasi prijava policistom, ki sicer na kraj takoj napotijo interventno patruljo, vendar se pogosto zgodi, da oškodovanci nimajo podatkov, ki bi lahko prispevali k učinkoviti preiskavi kaznivega dejanja in prijetju storilca, pravijo na policiji.
Razlogov za to je več, eden najpogostejših, ugotavljajo policisti, je, da se posameznik zmede, ko do njega pristopi neznana oseba, ga ogovori in preusmeri njegovo pozornost, medtem pa ga okradejo. V človekovi naravi je, da smo zaupljivi, v komunikaciji pa pogosto dostopni in odprti, sploh če nam kdo nudi pomoč ali pa jo potrebuje. Manj pa se zavedamo, da obstajajo tudi ljudje, ki zaupanje zlorabijo.
Tovrstnih nezakonitih ravnanj, večinoma tatvin, v katerih so storilci izkoristili nepazljivost ljudi, je bilo letos že več, samo na Gorenjskem sedem. Škode v takšnih primerih je od sto pa do nekaj nad tisoč evrov, v veliko primerih pa imamo vsaj povsem nepotrebne stroške z izdelavo novih dokumentov.
Policisti so opazili tudi, da nekateri storilci na počivališčih ali na bencinskih servisih pod pnevmatiko vozila oškodovanca postavijo oster predmet ali pa jo preluknjajo in se pozneje, ko se oškodovanci nekaj kilometrov naprej na avtocesti ustavijo zaradi izpraznjene pnevmatike, pripeljejo za njimi in jim ponudijo pomoč, medtem pa jih okradejo. Ponoči storilci pogosto izkoristijo odsotnost voznikov in vlamljajo v osebna vozila in kabine tovornih vozil ali pa kazniva dejanja izvršijo, medtem ko vozniki počivajo v svojih vozilih ali ob njih.
Voznikom in potnikom zato svetujejo, naj pri postankih na avtocestnih počivališčih ves čas nadzirajo svoje vozilo in predmete v njem. Vozilo, če se oddaljite od njega, zaklenite, vrednejših predmetov, kot so prenosni računalniki, denarnice in telefoni, pa ne puščajte na vidnih mestih.
V vsakem primeru pa, če na počivališčih ali avtocesti opazite sumljive osebe, ki se pretvarjajo, da potrebujejo pomoč ali jo želijo nuditi, to nemudoma sporočite policiji na interventno telefonsko številko 113 ali anonimno telefonsko številko 080 1200. Če sami postanete žrtev kaznivega dejanja, prav tako takoj obvestite policijo, pri čemer si skušajte zapomniti čim več podatkov o storilcih, vozilu in smeri bega.