Petek,
17. 1. 2014,
16.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

protest korupcija politika

Petek, 17. 1. 2014, 16.19

8 let, 7 mesecev

Na shod proti korupciji številne zahteve, a skromna udeležba (foto in video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V središču Ljubljane se je na t. i. shodu soočenja zbralo okoli 200 protestnikov. Opozorili so na pomanjkljiv boj proti korupciji ter se zavzeli za ureditev zaposlovanja in za spremembe v zdravstvu.

Shod, ki se je končal pred poslopjem DZ, je minil mirno. Na shod so pozvali v vstajniškem gibanju Kričač. Kot že na pretekle proteste so tudi tokrat vstajniki s seboj prinesli zastave in transparente različnih motivov in z različnimi napisi. Tako je bilo opaziti zastavo s stisnjeno pestjo in slovensko trobojnico z rdečo zvezdo.

Med udeleženci tudi tokrat maske svinj Med napisi na transparentih pa so je bilo mogoče prebrati pozive, kot so "Oblast človeku, ne kapitalu", "Konec lastne ekonomije in bančništva = konec Slovenije", "Vladajoča elita = mafijska združba", "Korupcija, moja dežela", "Slovenec leta: Erik Brecelj" in podobno. Tudi tokrat so se med udeleženci pojavile maske svinj.

S Prešernovega trga, kjer so predstavniki organizatorjev shoda nagovorili udeležence, so se protestniki sprehodili do Trga republike, pred poslopje parlamenta. Tam so žvižgali in vzklikali že znana gesla Ne bomo plačali vaše krize, Vsi na ulice, Ulice so naše, Dol s korupcijo in podobno.

Še pred shodom sta koordinator gibanja Kričač Peter Petrovčič in predstavnik Gibanja za dostojno delo in socialno družbo Marko Funkl pred poslopjem DZ v izjavi za medije pojasnila že opisane zahteve, povezane s shodom.

Vladi sta postavila tudi rok za uresničitev zahtev, in sicer 31. marec. Če jih ne bodo dočakali, pa napovedujeta, da bodo v skladu z manifestom vseslovenske ljudske vstaje decembra 2012 zahtevali odstop vlade in razpis predčasnih parlamentarnih volitev.

Gibanje za dostojno delo in socialno družbo se je Kričaču na tokratnem shodu po besedah Marka Funkla pridružilo, ker v Sloveniji skoraj vsak četrti živi na robu revščine, ker imamo več kot 130.000 brezposelnih in več kot 73 odstotkov mladih, ki delajo preko avtorskih in podjemnih pogodb, študentskega dela oz. samostojnih podjetnikov.

Slovenija je namreč ena od treh držav članic EU, ki nima načrta reševanja brezposelnosti med mladimi, kljub temu da vlada že eno leto govori o programu Jamstva za mlade, je dejal. Poudaril je, da so tudi razne obljube o predstavniku mladih na vladi "zelo za lase privlečene", ker se je že zdaj med mladinskimi organizacijami začel boj, kdo bo ta predstavnik.

V vstajniškem gibanju Kričač so poziv k udeležbi na shodu objavili na družabnem omrežju Facebook. Sporočilo je zajemalo tudi vrsto vstajniških zahtev, med drugim "očiščenje koruptivne mafije iz javnega zdravstva", ustanovitev transparentnih preiskav o Teš 6 in o bančni luknji, sprejem etičnega kodeksa za funkcionarje ter "očiščenje sodstva vseh skorumpiranih sodnikov".

Udeležbo je sicer do začetka shoda na omenjenem spletnem omrežju napovedalo nekaj več kot 450 ljudi, vendar ga je udeležilo manj, okoli 200, morda tudi zaradi deževnega vremena. Sta se pa shoda med drugim udeležila tudi mariborski župan Andrej Fištravec in predsednik zunajparlamentarne stranke Trs Matjaž Hanžek.