Četrtek, 20. 2. 2014, 22.07
8 let, 7 mesecev
Mussomeli: Če boj za svobodo povzroča strah, potem je to terorizem
Tako je na okrogli mizi ameriškega veleposlaništva ob obletnici shoda za človekove pravice dejal ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli. Po njegovih besedah borci za svobodo ne povzročajo splošnega strahu med prebivalci.
Novinar Tone Hočevar meni, da je velikokrat tudi od novinarjev odvisno, kako in komu nalepijo etiketo. Ob tem je spomnil na bazoviške junake v Trstu, ki so za slovenski narod še vedno junaki, za Italijane pa so bili teroristi in ostajajo teroristi. Dejal je, da se je s tovrstnimi dilemami kot novinar srečeval vsak dan in se spraševal, kaj bo napisal, borec za svobodo ali terorist.
Glede človekovih pravic v Sloveniji je Čebašek Travnikova dejala, da je delovanje varuha človekovih pravic odrinjeno na stran, politika pa se po njenih besedah izrazito trudi, da tako ostane. Ob tem je poudarila, da so predvsem letna poročila varuha pregled stanja nad človekovimi pravicami in izpostavila, da je sama vedno zavračala, da bi kršitve človekovih pravic razvrščali. Pojasnila je, da je vsak posameznik, ki so mu kršene človekove pravice, osebno prizadet.
Profesor na ljubljanski fakulteti za družbene vede Aleš Debeljak je pozval, naj se vsi zavedo dejstva, kako kratka je zgodovina človekovih pravic. Po njegovih besedah je to pokazatelj tega, da se razumevanje in spoštovanje človekovih pravic mora širiti.
Veleposlaništvo je okroglo mizo na temo svobode in človekovih pravic pripravilo ob lanski 50. obletnici shoda za človekove pravice in govora "Imam sanje" Martina Luthra Kinga v Washingtonu marca 1963. Okrogla miza je bila osrednji dogodek, ki ga je ob tej priložnosti pripravilo veleposlaništvo. V sodelovanju z Mestno knjižnico Ljubljana so v njej pripravili razstavo dokumentarnih fotografij s shoda, vsak dan ob 18. uri pa predvajajo Kingov govor.