Po novem bodo študenti, ki bodo opravljali študentsko delo, vključeni v pokojninsko in invalidsko zavarovanje tako kot ostali zaposleni.
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti zavračajo trditve, da z uvedbo plačevanja prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za študentsko delo načrtujejo njegovo ukinitev.
Novost: študenti vključeni v pokojninsko in invalidsko zavarovanje
Kot v današnjem sporočilu za javnost pojasnjujejo na ministrstvu, bo študentsko delo še naprej obstajalo. Razlika je le v tem, da bodo študenti vključeni v pokojninsko in invalidsko zavarovanje tako kot vsi ostali zaposleni. "In to je bistvo načela vsako delo šteje," dodajajo.
Tisti, ki zagovarjajo obstoječe stanje in nasprotujejo kakršnimkoli spremembam, zagovarjajo prekernost študentskega dela, menijo.
Mladim zagotoviti socialno varnost in pokojninsko dobo
Ob tem so spomnili, da je bilo to načelo vključeno že v predlog zakona, ki je bil spomladi v javni razpravi in je bil v tem delu v celoti usklajen s predstavniki študentov. Pri tem je po navedbah ministrstva ključno, da mladim zagotovijo večjo socialno varnost - tudi pokojninsko dobo, kar da so predstavniki študentov vseskozi podpirali. Od namere celovite ureditve problematike študentskega dela pa, izpostavljajo, seveda niso odstopili.
Ministrstvo: študentsko delo predstavlja nelojalno konkurenco ostalim oblikam dela
Študentsko delo zaradi razmeroma nizkih stroškov dela danes predstavlja nelojalno konkurenco ostalim oblikam dela in zaposlovanju mladih, sporočajo z ministrstva in poudarjajo, da študentskega dela ne ukinjajo, saj je prav, da mladi pridobivajo delovne izkušnje. "Ravno nasprotno - študentsko delo bo še vedno najcenejša in najbolj fleksibilna oblika dela v primerjavi z drugimi oblikami dela (redna pogodba o zaposlitvi, avtorska in podjemna pogodba)," navajajo.
Prizadevati si moramo za več rednih oblik dela
Po mnenju ministrstva si moramo vsi skupaj prizadevati za več rednih oblik dela, da bodo mladi dejansko tudi zaposleni. Zato so tudi pripravili program Jamstva za mlade, ki po njihovi oceni že daje ustrezne rezultate, saj se je v prvih desetih mesecih letos zaposlilo 22.110 mladih do 29 let oz. dobrih 24 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.
Ministrstvo ohranja sredstva za socialne transferje
Na ministrstvu poudarjajo še, da kljub zaostrenim finančnim razmeram ohranjajo sredstva za socialne transferje, kot so denarne socialne pomoči, otroški dodatki, starševska nadomestila ter sredstva za štipendije in študentsko prehrano.