Petek,
7. 4. 2023,
6.45

Osveženo pred

1 leto, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08

1

Natisni članek

Natisni članek

pomanjkanje delavcev zdravniki oskrba Danijel Bešič Loredan zdravje minister

Petek, 7. 4. 2023, 6.45

1 leto, 7 mesecev

Minister za zdravje: Pomanjkanje zdravstvenih delavcev trenutno eden največjih izzivov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08

1

Danijel Bešič Loredan | "Naj bo današnji dan spodbuda za tvorno vključevanje v razpravo o prihodnosti našega zdravstvenega sistema. Samo skupaj namreč lahko najdemo rešitve, ki bodo zagotavljale njegovo zdržnost in omogočale razvoj, a bodo hkrati in predvsem dobre za ljudi," je pozval minister. | Foto Bojan Puhek

"Naj bo današnji dan spodbuda za tvorno vključevanje v razpravo o prihodnosti našega zdravstvenega sistema. Samo skupaj namreč lahko najdemo rešitve, ki bodo zagotavljale njegovo zdržnost in omogočale razvoj, a bodo hkrati in predvsem dobre za ljudi," je pozval minister.

Foto: Bojan Puhek

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan v poslanici ob današnjem svetovnem dnevu zdravja poziva k tvorni razpravi o prihodnosti našega zdravstvenega sistema. Pri tem vidi več izzivov, med največjimi pomanjkanje zdravstvenih delavcev. Poudaril je tudi aktivno vlogo ministrstva pri pripravi zakonodajnih sprememb na področju duševnega zdravja.

Kot je spomnil minister, je bila na današnji dan pred 75 leti ustanovljena Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Države so tej organizaciji zaupale spremljanje stanja in pripravo strokovnih priporočili ter predlogov ukrepov. Odzivanje na izbruhe in epidemije nalezljivih bolezni je ostalo v pristojnosti vsake posamezne države, mednarodni zdravstveni pravilnik iz leta 1969 pa je države najprej zavezal k poročanju o pojavu nekaterih nalezljivih bolezni. Hkrati je pravilnik državam članicam nalagal vzpostavitev sistema pripravljenosti.

Do leta 2024 več mednarodne solidarnosti

Pandemija covid-19 je po ministrovih besedah razkrila številne nedoslednosti v odzivanju mednarodne skupnosti na pojav te nove bolezni, ki ni ogrozila samo zdravja ljudi, ampak tudi delovanje zdravstvenih sistemov. Ob podpori držav članic sta se v okviru WHO začela dva procesa, ki naj bi na transparenten način zagotovila boljšo mednarodno ureditev na področju obvladovanja nalezljivih bolezni.

Nova ureditev naj bi omogočala hitrejši in učinkovitejši odziv mednarodne skupnosti ob upoštevanju suverenosti držav in spoštovanju človekovih pravic. 

Na podlagi izkušenj s pandemijo naj bi pripravili predlog posodobitve mednarodnega zdravstvenega pravilnika. | Foto: Reuters Na podlagi izkušenj s pandemijo naj bi pripravili predlog posodobitve mednarodnega zdravstvenega pravilnika. Foto: Reuters

Do konca leta 2024 pa naj bi bil sprejet tudi nov mednarodni dogovor, s katerim bi predvsem zagotovili več mednarodne solidarnosti in enakosti na globalni ravni pri zagotavljanju zdravstvene oskrbe, laboratorijskih kapacitet ter dostopnosti do zdravil v času pandemije ali druge zdravstvene krize.

"V Sloveniji bomo podprli ta prizadevanja mednarodne skupnosti in hkrati zagotovili pogoje za hiter odziv zdravstva na nepredvidene dogodke, ki bi lahko ogrozili zdravje naših ljudi," je napovedal Bešič Loredan

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje tako vzpostavljajo operativni center za krizno upravljanje javnozdravstvenih tveganj, ki bo predstavljal osrednjo koordinacijsko točko za stalno spremljanje in odzivanje na zdravstvena tveganja večjih razsežnosti. | Foto: Ana Kovač Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje tako vzpostavljajo operativni center za krizno upravljanje javnozdravstvenih tveganj, ki bo predstavljal osrednjo koordinacijsko točko za stalno spremljanje in odzivanje na zdravstvena tveganja večjih razsežnosti. Foto: Ana Kovač

V prihodnosti morda novi načini dela in novi zdravstveni profili 

Skoraj vse države se ne glede na razlike v organiziranosti zdravstvenih sistemov spoprijemajo s številnimi izzivi v zagotavljanju zdravstvenega varstva svojim prebivalcem. Pomanjkanje zdravstvenih delavcev je trenutno eden največjih izzivov. Do leta 2030 naj bi bilo po napovedih WHO globalno že vsaj deset milijonov zdravstvenih delavcev premalo, je dejal.

"Ne poznamo preprostih rešitev. Ob zagotavljanju dodatnih zdravstvenih delavcev predvsem z vlaganji v izobraževanje bo nujen predvsem razmislek o drugačnih načinih dela, novih zdravstvenih profilih ter večji vključenosti uporabnikov zdravstvenega sistema in civilne družbe," je prepričan.

Dodal je, da Slovenija že vrsto let vlaga v preventivne programe in programe zgodnjega odkrivanja raka ter dosega uspehe, ki jih je prepoznala tudi WHO. | Foto: Shutterstock Dodal je, da Slovenija že vrsto let vlaga v preventivne programe in programe zgodnjega odkrivanja raka ter dosega uspehe, ki jih je prepoznala tudi WHO. Foto: Shutterstock

Med izzivi za celotno družbo je Bešič Loredan izpostavil tudi duševne stiske in bolezni. Duševnemu zdravju v času po covid-19 večina držav namenja bistveno več pozornosti, tudi Slovenija. Na ministrstvu so vzpostavili nov sektor za duševno zdravje in demenco ter se lotili predlogov zakonodajnih sprememb.

Podražitev, evri, denar, bankovci
Novice Generali krepko draži zdravstveno zavarovanje, mu bosta sledila tudi Vzajemna in Triglav? #video
Planet 18
Planet TV Zdaj bo v bazi ZZZS tudi vaša diagnoza #video
Danijel Bešič Loredan
Novice "Če do tega datuma vlada ne opravi naloge, moramo prevzeti politično odgovornost"
Danijel Bešič Loredan
Novice Prva predloga zakonov zdravstvene reforme v javni razpravi
Danijel Bešič Loredan
Novice Bešič Loredan: 1. januarja 2026 bo vse drugače
Danijel Bešič Loredan
Novice Podrobnosti tragedije: reševalni vozili v času smrti nista bili zasedeni