Petek, 31. 10. 2014, 12.47
8 let, 8 mesecev
Milan Brglez položil venca frankolovskim žrtvam in na Teharjah
Pred tem je venec položil tudi v Spominskem parku Teharje. Spominsko območje frankolovskih žrtev je vlada lani na pobudo Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije razglasila za kulturni spomenik državnega pomena
Na pogorišču druge svetovne vojne jim je po njegovih besedah uspelo oblikovati skupne vrednote in na teh temeljih zgraditi trdno vseevropsko povezavo, skupnost oziroma unijo, po zaslugi katere evropska celina že 70 let živi v miru in relativnem blagostanju. Danes se ta povezava in njene članice sicer soočamo s številnimi izzivi, vendar pa ostaja Unija v svojem bistvu kljub vsemu trdna in neomajna, njeno vezivno tkivo pa čvrsto in povezujoče, je povedal.
Čeprav tragedije, kot je frankolovski zločin, do neke mere puščamo za seboj in gledamo nanje z določeno zgodovinsko distanco, pa po Brglezovih besedah ne smemo dopustiti, da bi te tragične zgodbe, te bridke izkušnje preteklosti, ki so usmerjale tok naše zgodovine, utonile v pozabo.
Pripadniki nemške okupatorske vojske so le nekaj mesecev pred koncem druge svetovne vojne, 12. februarja 1945, v celjskih, trboveljskih in mariborskih zaporih, tako kot vsako jutro, šteli zbrane zapornike. Tisti dan pa je bil drugačen, saj so za sto ujetnikov izbrali najhujšo kazen, in sicer smrt z obešanjem.
Kruta zgodba se je dogajala na Stranicah v soteski Graben, kjer so zato, ker so partizani nemškega visokega funkcionarja malo pred tem ubili v Grabnu, nemški vojaki na drevesa ob cesti obesili sto slovenskih domoljubov.