Četrtek, 8. 5. 2014, 11.09
3 leta, 9 mesecev
Kordež: Priznam, da sem napačno presodil potencialna tveganja
Nekdanji prvi mož Merkurja Bine Kordež, ki zaradi zlorabe položaja na Dobu prestaja kazen šest let in pet mesecev zapora, je prišel na zaslišanje pred preiskovalno komisijo DZ o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu. Ta želi razjasniti, ali so bili nosilci javnih oziroma političnih funkcij vpleteni v sporno kreditiranje po nizkih obrestnih merah in brez ustreznih zavarovanj v bankah v lasti države.
Do zdaj so člani komisije o dajanju posojil že povprašali več bankirjev, po besedah predsednika Marka Pogačnika (SDS) pa želijo prisluhniti tudi tistim, ki so jih prejeli.
Vendar pa Kordež izginulega denarja ni pospravil v žep. Ob prevzemu so namreč vrednost Merkurja ocenjevali na 300 milijonov evrov, danes pa je vreden zgolj 50 milijonov evrov. Za toliko se je v tem času zmanjšala vrednost premoženja, je pojasnil in poudaril, da 250 milijonov evrov ni pospravil v žep.
Kordež je izpostavil tudi, da so bili poslovna politika bank in kriteriji za dajanje posojil takrat povsem drugačni kot danes. Medtem ko danes vemo, da je za odobritev posojila ključen le denarni tok, ne pa neko premoženje, ki bi ga imelo podjetje, pa je bila do leta 2008 praksa popolnoma drugačna. "Banke so dajale posojila na osnovi premoženja, tako slovenske kot tuje," je dejal.
Tudi v primeru prevzema Merkurja so se posojila podaljševala ali pa so bila odplačana. Na vprašanje, kdaj so se torej pojavile težave pri odplačevanju posojil, pa je odgovoril: "Proti koncu leta 2008 banke niso bile več pripravljene financirati prevzemnih družb." Vendar je tako Merkurju kot Merfinu v lasti njegovih menedžerjev do leta 2010 uspevalo, da nikoli nista imela blokiranih računov.
V nadaljevanju seje bi morali člani komisije, ki so z zaslišanji začeli decembra lani, zaslišati še člana uprave nekdanje Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN) Danila Grašiča. Na zaslišanje so ga povabili že 8. aprila, a ga ne takrat ne danes ni bilo.