Ponedeljek, 30. 3. 2015, 22.48
7 mesecev, 3 tedne
Kolar Celarčeva: Razlog za čakalne vrste njihovo nepravilno vodenje in nepravilno razporejanje bolnikov
Pojasnila je ukrepe ministrstva za odpravo čakalnih dob, predlog preureditve dopolnilnega zavarovanja pa napovedala do konca leta.
Katere ukrepe za zmanjševanje čakalnih vrst v zdravstvu pripravlja ministrstvo za zdravje, je v okviru poslanskih vprašanj zanimalo poslanca Jerneja Vrtovca (NSi) in Marinko Levičar (DeSUS). "Na žalost ta sistem pri nas ni urejen in ne deluje, kot je zamišljen," ugotavlja ministrica.
Te dni je, kot je pojasnila, pozvala direktorje bolnišnic, da najprej sami z notranjo revizijo ali drugo vrsto nadzora pregledajo čakalne sezname. Po njenih besedah je namreč znano, da se veliko ljudi pojavlja v dveh ali treh čakalnih vrstah.
Po pridobitvi teh poročil bodo po njenih napovedih zahtevali tudi pregled Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki ima pooblastila preko svojih nadzornih zdravnikov, ki bi ta nadzor lahko opravljali veliko bolje. Šele ko bo nadzor opravljen na vseh nivojih, bodo lahko ugotovili, kakšne so dejanske čakalne vrste in ali so predolge, je poudarila ministrica.
Čakalnim vrstam se sicer po njenih besedah ne bo dalo v celoti izogniti, gre pa za to, da te ne bodo presegale določenega časovnega obdobja in da bodo tisti, ki potrebujejo zelo hiter pregled pri specialistu, na vrsti v zelo kratkem času.
Primoža Hainza (DeSUS) pa je zanimalo, kdaj se bo vlada lotila spremembe oziroma ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Kot je spomnila Kolar Celarčeva, zaveza za preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v neko obliko dajatve izhaja tudi iz koalicijskega sporazuma.
Tovrstne spremembe bo vključeval novi zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki bo šel v javno razpravo do konca leta, je napovedala ministrica. Pri pripravi rešitev bo treba po njenih besedah upoštevati različne možne načine, od tega, da je nominalni znesek enak za vse, do tega, da se upošteva solidarnost in je znesek odvisen od posameznikovega prihodka.
Na vprašanje Nade Brinovšek (SDS) je ministrica pojasnila, da je osnutek pravilnika o službi nujne medicinske pomoči skupaj s prilogami pripravljen in je v notranjem usklajevanju. Po njenih besedah usklajujejo določbe za prehodno obdobje, da se bodo lahko tako urgentni centri kot zdravstveni domovi in bolnišnice ustrezno pripravili do uveljavitve pravilnika v celoti.
Pravilnik, katerega sestavni del je tudi mreža urgentnih centrov in reševalnih ekip, bodo predstavili lokalnim skupnostim in vsem zainteresiranim, med katerimi so tudi direktorji zdravstvenih domov in tudi župani občin, ki jih bo posamezni urgentni center zajel. Razpored obiskov bodo pripravili do 15. aprila, je napovedala.