Gašper Lubej

Četrtek,
14. 5. 2015,
10.46

Osveženo pred

8 let, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

vlada koalicija

Četrtek, 14. 5. 2015, 10.46

8 let, 12 mesecev

Koalicija s kompromisom: Zavarovalnica Triglav začasno strateška

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vlada je sprejela strategijo upravljanja državnih naložb s klasifikacijo. Zavarovalnica Triglav ostaja strateška naložba države, a le do vrnitve glasovalnih pravic državi.

Veseli me, da smo v koaliciji in vladi sprejeli usklajeno rešitev o strategiji upravljanja državnih naložb. Do zdaj nismo imeli jasne strategije, zdaj dobivamo dokument, v katerem država sistem upravljanja premoženja jasno sporoča delničarjem, trgom in javnosti, je dejal predsednik vlade Miro Cerar, ki je poudaril tudi široko javno razpravo o dokumentu. Če bi že pred leti imeli tovrstno strategijo, po njegovih besedah ne bi bilo toliko negospodarnega ravnanja z državnim premoženjem.

Cerar je odgovoril tudi na novinarsko vprašanje, kako komentira besede predsednika DeSUS, ki je za STA dejal, da nasprotuje temu, da Triglav ne bi bil več strateška naložba. Erjavec sicer na seji vlade zaradi obveznosti v tujini ni sodeloval, Cerar pa pravi, gre verjetno "za kakšen nesporazum ali šum v komunikaciji", saj so predstavniki DeSUS sodelovali v vseh fazah koalicijskih pogajanj. Poudaril je še, da je vlada strategijo sprejela soglasno in koalicijsko usklajeno.

Gre za izjemno velik del gospodarstva, vreden tretjino BDP oziroma enajst milijard evrov, pa je dejal finančni minister Dušan Mramor in s tem poudaril pomembnost sprejetja dokumenta. Dodal je, da bo mogoče doseči višjo gospodarsko rast, če bodo podjetja dobro upravljana. Glede razpršenosti lastništva je poudaril, da ne bo veljalo za vse pomembne naložbe, le pri tistih, v katerih se bo to izkazalo kot pomembno.

O konceptu razpršenega lastništa je pojasnil, da ima lahko država v podjetjih, ki so uvrščene med pomembne naložbe, tudi delež, ki je nižji ali višji od 25 odstotkov. Za preostale posamične lastnike pa velja omejitev, da ne smejo imeti deleža, ki bo večji od skupnega deleža države. Bo razpršeno lastništvo omejilo vstopanje novih lastnikov? "Sestajal sem se z investitorji, odločitve v strategiji so bile sprejete tudi na podlagi teh pogovorov," je dejal Mramor.

Zakaj so Gorenje, Sava in Terme Olimia pomembne naložbe? Gorenje je podjetje, ki je nosilec internacionalizacije. Vse ključne funkcije razvoja so v Sloveniji, je pojasnil državni sekretar na finančnem ministrstvu Metod Dragonja. Glede save in Term Olimia pa je izpostavil: Turizem je strateška panoga, Sava ima v lasti več kot 20 hotelov, zato je pomemben delež države. Podobno velja za Terme Olimia.

NLB je bila izbrana kot sistemska banka s strani Evropske komisije, to je bila edina banka, za katero smo dobili odpustek od Bruslja. V strategiji Krke pa je zapisano, da bo imela razpršeno lastništvo, je dejal Mramor.

Pomemben kompromis glede Triglava Kompromis glede zavarovalnice Triglav, ki ga je pred sejo vlade sprejela koalicija, je ključen. Država je namreč poleg nekaterih drugih podjetij tudi v Triglavu ostala brez glasovalnih pravic, ker je tako odločila Agencija za trg vrednostnih papirjev. Država bi morala namreč zaradi koncentracije lastništva dati prevzemno ponudbo ali pa znižati lastniški delež pod prevzemni prag.

Ko bo država to storila, Triglav ne bo več strateška naložba, v kateri bi imela država večinski delež, ampak pomembna.

Krka ne bo več strateška, ampak pomembna naložba V DeSUS so sicer ves čas zahtevali, da Triglav ostane strateška naložba, zato niso povsem zadovoljni z dogovorom, je dejal vodja poslanske skupine Franc Jurša, a koalicija je usklajena, je poudarila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer pred sejo vlade, ki bo, kot kaže, po več mesecih usklajevanja končno sprejela omenjeno strategijo.

Dokument ima še eno pomembno spremembo, saj družba Krka ne bo več strateška naložba, kot je predvideval osnutek strategije z dne 24. februarja, ampak pomembna naložba. Država ima v Krki prek neposrednih in posrednih naložb v lasti dobro četrtino podjetja (med lastniki so SDH, Kapitalska družba, Prvi pokojninski sklad, Zavarovalnica Triglav).

Vse odprto je zaprto Klasifikacija in celotna strategija je koalicijsko usklajena in jo bo vlada obravnavala na seji. "Vsa odprta vprašanja so bila razrešena, našli smo kompromis, s katerim pravzaprav vsi soglašamo," je dejala vodja največje koalicijske stranke v izjavi novinarjem po sestanku.

Kaj so napisali o uspešnem vzponu na Triglav? Kustec Lipicerjeva je prebrala besedilo kompromisa o Zavarovalnici Triglav: "Zavarovalnica Triglav je določena za strateško naložbo do trenutka povrnitve glasovalnih pravic Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) in Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ). Po izpolnitvi tega pogoja je zavarovalnica pomembna naložba, v njej pa se v celoti ohrani delež Republike Slovenije, ki je v lasti ZPIZ. SDH oziroma upravljavec s to naložbo mora pred kakršnimkoli razpolaganjem s kapitalskimi naložbami države v Zavarovalnici Triglav v statut družbe ali na drug ustrezen način urediti prepoved koncentracije lastništva posameznih zasebnih lastnikov oziroma zagotoviti razpršenost njihovega lastništva do višine deleža v lasti ZPIZ."

Kako lahko to prevedemo v jezik običajnega planinca? To v prevodu pomeni, da noben morebitni novi ali obstoječi delničar ne bo več mogel imeti večinskega deleža v naši največji zavarovalnici. Tako ostaja vprašanje, ali in kateri zasebni investitorji bi bili zainteresirani za lastniški vstop v zavarovalnico.

Židan: Pogajanja so bila strokovna, na trenutke tudi zapletena Predsednik SD Dejan Židan je bil po seji vlade zadovoljen. "Pogajanja so bila strokovna, na trenutke tudi zapletena. To je dober dokument, dobro bi bilo, če bi ga imeli že pred 20 leti, saj bi imela država od tega veliko koristi. Po sprejetju dokumenta bo upravljanje državnega premoženja veliko bolj pregledno."

Obliž za DeSUS Koalicija se je še dogovorila, da bo država ustanovila demografski rezervni sklad, ki bo upravljal kapitalsko naložbo ZPIZ v zavarovalnici, kar je bilo zapisano tudi v koalicijski pogodbi na zahtevo stranke upokojencev. Demografski sklad bo namenjen delnemu financiranju prihodnjih pokojnin, sicer pa pokojninski zavod že zdaj polni svojo blagajno tudi iz dobička zavarovalnice. ZPIZ je imel na dan 31. 12. 2014 v Zavarovalnici Triglav 34,47-odstotni delež, SDH pa 28,09-odstotnega, piše na spletnih straneh zavarovalnice.