Petek, 15. 11. 2013, 16.27
8 let, 7 mesecev
Kdo vse bo v Sloveniji prihodnji dve leti bolj reven
Proračun za leto 2014 je bil sprejet decembra lani, vendar ga je bilo treba spremeniti zaradi poslabšanja napovedi o gospodarski rasti v prihodnjem letu. Kot vemo, nam Evropska komisija za prihodnje leto napoveduje enoodstotno krčenje gospodarstva (obstajajo pa še bolj črnoglede napovedi). Po rebalansu bodo prihodki visoki 8,6 milijarde, odhodki pa 9,6 milijarde, torej bo proračunski primanjkljaj 2,9 odstotka BDP. Poraba bo torej morala biti v primerjavi z letošnjim letom za 500 milijonov evrov manjša.
Kdo vse pa bo moral zategniti pas? V prihodnjih dveh letih bo med drugim manj denarja za štipendije, družinske prejemke in starševska nadomestila, za transferje za zagotavljanje socialne varnosti, tudi nepridobitne organizacije in ustanove bodo morale zategniti pas. Manj bo tudi denarja za plače in druge izdatke, za subvencije podjetjem …
Tudi bolniki bodo občutili stroškovne reze. Varčevati bo treba pri naložbah, varstvu nezavarovanih oseb, delovanju nujne medicinske pomoči, presaditvi organov, delovanju javnega zdravstva. S prav tako manj denarja se bo moral zadovoljiti zdravstveni inšpektorat .
Varčevalo se bo tudi pri upokojencih. Pokojnine in tudi socialni transferji bodo ostali nespremenjeni do konca leta 2015, od upokojencev pa bodo letni dodatek tudi v prihodnjih dveh letih prejeli le tisti, katerih pokojnina ni višja od 622 evrov. Tudi ti zneski se ne bodo valorizirali in bodo ostali v takšni višini kot letos.
Kaj pa javni sektor? Določa se obveznost zmanjševanja števila zaposlenih v javnem sektorju. Torej prepoved nadaljnjega zaposlovanja v javnem sektorju in zmanjševanje števila prek upokojevanja. O rezih v baltskem slogu nihče (še) ne razmišlja.