Aleksander Kolednik

Petek,
29. 9. 2023,
9.50

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,44

Natisni članek

Natisni članek

bolniška plače denar proračun

Petek, 29. 9. 2023, 9.50

1 leto, 2 meseca

Kdo vam bo plačal bolniško in kaj bo z vašo plačo?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,44
Evri denar denarnica | Ali se bo minimalna plača naslednje leto usklajevala z inflacijo, še ni znano. | Foto Guliverimage

Ali se bo minimalna plača naslednje leto usklajevala z inflacijo, še ni znano.

Foto: Guliverimage

Vlada je včeraj sprejela predlog državnih proračunov za prihodnji dve leti, v katerih je največ pozornosti posvečene obnovi po avgustovskih poplavah. Zaradi tega bodo prihodnje leto za milijardo evrov višji načrtovani odhodki, zato se je vlada odločila, da bo privarčevala na nekaterih drugih področjih. 

Klemen Boštjančič
Novice Bo vladi uspelo prepričati Bruselj, da si Slovenija zasluži izjemo?

Ključne novosti, ki jih bodo z naslednjim letom občutili državljani, so naslednje:

– plače v javnem sektorju, dohodninske lestvice ter socialni transferji se ne bodo usklajevali z inflacijo,

– obdobje nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih, ki ga plačujejo delodajalci, se z 20 podaljšuje na 30 dni, kot je to že veljalo v preteklosti,

– pokojnine se bodo usklajevale z inflacijo, hkrati pa bodo upokojenci dobili izplačan letni dodatek, in sicer med 460 in 150 evri, odvisno od višine njihove pokojnine.

Ali se bo z inflacijo usklajevala minimalna plača, še ni znano.

Nam bo Bruselj priznal izjemo?

V letu 2024 naj bi v proračun steklo 14 milijard evrov prihodkov, odhodki pa so namesto pri nekaj več kot 15,2 milijarde evrov zdaj načrtovani v višini 16,2 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj naj bi tako znašal 2,2 milijarde evrov oz. 3,3 odstotka BDP.

V predlogu državnega proračuna za leto 2025 pa je načrtovanih 14,6 milijarde evrov prihodkov in 15,8 milijarde evrov odhodkov. Primanjkljaj naj bi se znižal na 1,3 milijarde evrov oz. 1,8 odstotka BDP.

Javnofinančni primanjkljaj, ki je pomemben na ravni EU, kjer bo prihodnje leto spet začelo veljati fiskalno pravilo, ki primanjkljaj omejuje na tri odstotke BDP, bo zaradi poplav namesto 2,8 odstotka BDP v letu 2024 znašal 3,8 odstotka BDP, je sklenila vlada, zato bodo Bruselj morali prositi, da jim prizna izjemo.

Sprememba proračuna verjetno že čez nekaj mesecev

Koliko denarja bo imel v naslednjih dveh letih predvidoma na voljo vsak resor, si poglejte v spodnji tabeli, čeprav kot je že napovedal minister za finance Klemen Boštjančič, bo zaradi neznank v zvezi s stroški sanacije poplav verjetno že v začetku naslednjega leta potreben rebalans proračuna.

Vir: Ministrstvo za finance/STA | Foto: Vir: Ministrstvo za finance/STA