Sreda,
25. 6. 2014,
15.46

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

John Kerry Karl Erjavec Sergej Lavrov

Sreda, 25. 6. 2014, 15.46

8 let, 9 mesecev

Karl Erjavec: John Kerry podpira obisk Lavrova v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ameriški zunanji minister John Kerry podpira dialog z Rusijo in tudi obisk vodje ruske diplomacije Sergeja Lavrova v Sloveniji, je poudaril zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle.

Po kratkem pogovoru s Kerryjem ob robu zasedanja ministrov zveze Nato v Bruslju je povedal še, da bosta z Lavrovom govorila tudi o Južnem toku.

"Za slovensko javnost bi želel zelo jasno povedati, da John Kerry podpira dialog in tudi obisk Sergeja Lavrova v Sloveniji ter da pričakuje, da bom v pogovorih zastopal stališča zveze Nato in EU," je poudaril Erjavec v odzivu na zapise v medijih, da ZDA izražajo skrb in nezadovoljstvo zaradi obiska Lavrova v Sloveniji 8. julija.

Kerry je v kratkem pogovoru po Erjavčevih besedah povedal, da navedbe o nezadovoljstvu ne držijo in da podpira dialog, saj je ta tudi v duhu Natovih stališč, da zaveznice ohranijo dialog z Rusijo od veleposlaniške ravni navzgor, prekinejo pa praktično sodelovanje na nižjih ravneh.

Erjavec in Kerry sta trčila Na vprašanje, na čigavo pobudo sta govorila s Kerryjem, je Erjavec odgovoril, da sta "trčila", ker sedita zelo blizu, ter da mu ni dalo miru in ga je povprašal v zvezi s to zadevo, ker ga je zanimalo, s katere ravni so prišle informacije o nezadovoljstvu ZDA. "Že včeraj sem komentiral, da gre za dokaj nizke predstavnike zunanje politike ZDA, in današnji pogovor s Kerryjem je to potrdil," je dodal.

"Mislim, da je Slovenija ena redkih držav, kjer v notranji politiki razpravljamo o tem, ali je primerno, da grem v Moskvo, ali je primerno, da pride ruski zunanji minister v Slovenijo," je še dejal Erjavec.

Govorila bosta tudi o Južnem toku Z Lavrovom bosta na delovnem kosilu obravnavala vse odprte teme, od raznih kriz, odnosa Nata in Rusije, odnosa EU in Rusije ter nekatera gospodarska vprašanja, tudi projekt plinovoda Južni tok, je še povedal Erjavec.

Slovenski minister od ruskega kolega na sestanku v Sloveniji pričakuje tudi informacije o nedavnem obisku ruskega predsednika Vladmirja Putina na Dunaju in o stališču Rusije do projekta Južnega toka.

"V Moskvi mi je bilo zagotovljeno, da je ruska stran zainteresirana za uresničitev projekta Južni tok, in zelo jasno mi je bilo povedano, da memorandum z Avstrijo ne vpliva na traso v Sloveniji, tako da boste verjetno lahko kaj podobnega slišali ob obisku Lavrova v Sloveniji," je dejal.

"Ne gre za tehnično, ampak za politično vprašanje" Problem pa po Erjavčevih besedah ostaja to, da projekt po mnenju Evropske komisije ni usklajen s pravnim redom EU, zato je pogajanja z Rusijo o tem projektu začasno suspendirala. Po mnenju slovenskega ministra suspenz ni smiseln, temveč bi se morala pogajanja nadaljevati, saj ne gre za tehnično, ampak za politično vprašanje.

Erjavec je tudi znova izpostavil prepričanje, da se brez ukrajinske krize projekt Južni tok ne bi tako zapletel, kot se je, ter ponovil stališče, da če se je bilo mogoče dogovoriti o Severnem toku, ne vidi razloga, zakaj se ne bi bilo mogoče dogovoriti tudi o Južnem toku. "Treba je pač ustvariti pravo politično klimo in potem se bodo zadeve premaknile," meni.

Erjavec: Predsedniki držav s traso plinovoda bodo izrazili nestrinjanje Minister pričakuje, da bi lahko voditelji članic unije, po katerih gre trasa Južnega toka, to vprašanje odprli na vrhu konec tedna. "Lahko povem, da bodo predsedniki držav, kjer teče trasa, gotovo odprli to problematiko in povedali, da se z odločitvijo Evropske komisije ne strinjajo," je dejal.

Ob tem je Erjavec še opozoril, da se je treba zavedati, da tako kot slovenska vlada opravlja samo tekoče posle, tudi Evropska komisija v tem trenutku opravlja samo tekoče posle ter da suspenz nima tiste prave teže, kot bi jo imel, če bi se zanj odločila nova komisija s polnimi pooblastili.

"Tudi to, da se bližata jesen in zima, bo prispevalo k temu, da se bodo pogovori v Bruslju začeli odvijati bolj intenzivno, verjetno tudi že z novo komisijo," je napovedal Erjavec.