Sobota,
4. 11. 2023,
7.05

Osveženo pred

1 leto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83

Natisni članek

Natisni članek

vremenska napoved poplave vreme

Sobota, 4. 11. 2023, 7.05

1 leto

Kakšno bo vreme danes? Najhujši scenariji se na srečo niso uresničili.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83
Poplave, Slovenija, reke, Ribčev Laz | Tudi dežurna meteorologinja na Arsu je za Radio Slovenija zjutraj povedala, da je noč minila mirno in da se najhujši scenariji niso uresničili. | Foto STA

Tudi dežurna meteorologinja na Arsu je za Radio Slovenija zjutraj povedala, da je noč minila mirno in da se najhujši scenariji niso uresničili.

Foto: STA

Današnja noč je minila mirno, najhujši vremenski scenariji se niso uresničili, kažejo podatki meteorologov in centra za obveščanje, je pa Drava v spodnjem toku še narasla. Danes se bo čez dan delno razjasnilo. Proti večeru bo zapihal jugozahodni veter, ponoči pa bo dež od zahoda znova zajel vso Slovenijo, napovedujejo na Agenciji za okolje (Arso).

Vreme je preglavice povzročalo zlasti v petek do polnoči, drugi del noči pa je bil bolj miren, so za STA potrdili na Centru za obveščanje uprave za zaščito in reševanje.

Drava v spodnjem toku še narasla, v večjem obsegu poplavljene zlasti površine pod Ptujskim jezerom

 Ponoči so se razmere po močnem deževju v zadnjih dneh povečini umirile. Je pa Drava v spodnjem toku še nekoliko narasla in v nekoliko večjem obsegu poplavila površine na območju pod Ptujskim jezerom, je za STA povedal dežurni hidrolog na Agenciji RS za okolje Andrej Golob.

Na vprašanje, ali gre pri poplavljanju Drave za odklon od razmer, ki so pričakovane za to obdobje v letu, je Golob odgovoril, da je tak obseg poplav nekoliko redkejši, da pa razmer ne gre primerjati z največjimi obsegi poplav, ko so v nevarnosti celotna naselja.

Dežurni hidrolog na Agenciji RS za okolje Andrej Golob pričakuje, da bodo danes reke po državi zelo počasi upadale. Ob napovedanih novih padavinah, ki bodo ponoči vsaj za krajši čas lahko tudi močnejše, pa je pričakovati, da bodo reke ponovno narasle. Na območjih Vipavske doline, Gorenjske ter osrednjega in severnega dela Slovenije je pričakovati, da se bodo posamezne reke ponovno razlile, nekatere lahko poplavijo na običajnih območjih, je še povedal. | Foto: Matic Prevc/STA Dežurni hidrolog na Agenciji RS za okolje Andrej Golob pričakuje, da bodo danes reke po državi zelo počasi upadale. Ob napovedanih novih padavinah, ki bodo ponoči vsaj za krajši čas lahko tudi močnejše, pa je pričakovati, da bodo reke ponovno narasle. Na območjih Vipavske doline, Gorenjske ter osrednjega in severnega dela Slovenije je pričakovati, da se bodo posamezne reke ponovno razlile, nekatere lahko poplavijo na običajnih območjih, je še povedal. Foto: Matic Prevc/STA

V Dravogradu, kjer je Drava že v petek dopoldne prestopila bregove, so ob Ribiški poti preventivno evakuirali devet objektov oziroma 15 ljudi. Zaradi izboljšanja razmer so se skoraj vsi lahko zvečer vrnili v svoje domove, dva prebivalca pa sta noč preživela pri sorodnikih, je za STA povedal poveljnik občinske civilne zaščite Bojan Zavec. Skrbi pa jih, kaj bo prinesla nova pošiljka padavin, ki je napovedana za nedeljo.

Ponoči sta sicer po besedah Goloba naraščali tudi Sava in Krka - Sava v spodnjem toku, Krka pa v srednjem in spodnjem toku, kjer je tudi poplavljala, vendar na območjih vsakoletnih poplav.

Skupaj pa so v preteklih 24 urah v povezavi z močnim neurjem z vetrom, močnim deževjem in poplavami zabeležili skupaj 175 dogodkov, od tega na območjih regijskih centrov za obveščanje Kranj (58), Nova Gorica (32), Slovenj Gradec (19), Ljubljana (15) in Koper (14).

Narasla reka Drava v Dravogradu | Foto: Matic Prevc/STA Narasla reka Drava v Dravogradu Foto: Matic Prevc/STA

Močan veter je podiral drevesa in poškodoval drogove elektrodistribucije, zaradi česar je ostalo brez dobave električne energije več odjemalcev. Zaradi močnega deževja je meteorna voda zalila več objektov, poplavila nekaj cestišč, zaradi razmočenosti terena pa se je sprožilo nekaj zemeljskih plazov. Zaradi naraslih vodotokov je v naselju Podhom v občini Gorje narasla reka Radovna odnesla most, v Logu pod Mangartom pa je prišlo do onesnaženja potoka Roja, ki se izliva v reko Koritnico.

Na terenu je bilo aktivnih skupno 114 gasilskih enot, od tega osem poklicnih ter službe komunale in cestnih podjetij. Gasilci so preventivno čistili prepuste meteorne vode, izvajali protipoplavne zaščitne ukrepe, polnili in nameščali protipoplavne vreče ter potopne črpalke, iz poplavljenih prostorov objektov izčrpali meteorno vodo, odstranjevali podrto drevje in zasilno prekrili poškodovana ostrešja objektov. Občanom, ki so ostali brez dobave električne energije, so pomagali z agregati, še kažejo podatki uprave za zaščito in reševanje.

Razburkano morje v petek na slovenski obali | Foto: Matic Prevc/STA Razburkano morje v petek na slovenski obali Foto: Matic Prevc/STA

V petek so imeli zaradi zalivanja razburkanega morja težave tudi na Obali, opozorilne sirene pa so se sprožile v naseljih ob Dravi.

Ta je imela tudi ponoči in zjutraj visok pretok. Podatki Dravskih elektrarn pa kažejo, da je trenutno najvišji pretok pri hidroelektrarni Fala, in sicer 1582 kubična metra na sekundo, nekaj manjši pa je še pri Hidroelektrarnah Zlatoličje in Formin, kjer pa je v zadnji uri pretok nekoliko upadel.

Že v petek je uprava za zaščito in reševanje prebivalce na območjih regijskih centrov za obveščanje Maribor, Slovenj Gradec in Ptuj obvestila, da danes ne bodo izvedli običajnega mesečnega preizkusa siren z opozorilnim znakom. V primeru proženja siren na teh območjih ne bo šlo za preizkus, temveč za dejansko nevarnost.

Tudi dežurna meteorologinja na Arsu je za Radio Slovenija zjutraj povedala, da je noč minila mirno in da se najhujši scenariji niso uresničili.

Dan bo vremensko miren, ponoči znova deževno

Prav tako bo današnji dan vremensko miren, do večera. Proti večeru bo zapihal jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo 8 do 15 stopinj Celzija.

Ponoči bo dež od zahoda znova zajel vso Slovenijo. Predvsem na Primorskem bo zapihal okrepljen južni do jugozahodni veter. Jutranje temperature bodo od 7 do 14, v alpskih dolinah okoli 3 stopinje.

V drugem delu noči na nedeljo bodo sunki južnega vetra na Primorskem lahko presegli hitrost 70 km/h. Ob prehodu vremenske fronte v nedeljo zjutraj bo vetrovno tudi drugod, pojavljali se bodo nalivi. Največ padavin bo do nedelje dopoldne padlo v južnem predgorju Julijcev, predvidoma od 50 do 100 litrov na kvadratni meter, zato je Arso za del države izdal oranžno opozorilo.

V nedeljo bo sprva oblačno s padavinami in nevihtami, ki pa bodo do sredine dneva že ponehale. Popoldne se bo delno razjasnilo, pihal bo jugozahodni veter.

Zaradi poplavljenih cestišč pa je po državi še vedno zaprtih več cest, poroča prometnoinformacijski center.