Aleksander Kolednik

Sreda,
3. 7. 2013,
16.12

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 3. 7. 2013, 16.12

9 let

Kako izbrati poletni jezikovni tečaj

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Če se odločate za poletno učenje jezika, pazite, da izberete svojemu predznanju primeren tečaj. Bodite pozorni tudi na velikost skupine, v kateri boste sodelovali.

Ena od številnih možnosti aktivnega in koristnega preživljanja počitnic so tudi poletni jezikovni tečaji. Na zavodu za izobraževanje ŠOLT so nam pojasnili, da se mladi vedno pogosteje odločajo za poletne jezikovne tečaje, saj so med šolskim letom zelo zaposleni zaradi prenovljenih bolonjskih študijskih programov, poleti, ko nimajo študijskih obveznosti, pa se lahko bolj posvetijo učenju novega jezika in pridobivanju novih znanj, ki niso neposredno povezana s študijsko smerjo, ki so jo izbrali.

Tečaji v tujini so lahko prevelik finančni zalogaj Poudarili so, da želijo številni mladi učenje jezika združiti še s počitnicami, zato večinoma izberejo tečaje v tujini, v okolju, kjer se določen jezik resnično govori. Tovrstni tečaji imajo po njihovih besedah prednost, da se lahko tečajnik zares poglobi v kulturo določene države, spozna domačine, od blizu opazuje njihove navade, poskusi njihovo hrano.

"Po drugi strani so tečaji v tujini lahko prevelik finančni zalogaj za mlade, zato se marsikdo raje udeleži tečaja doma, saj si na ta način prihrani kar nekaj stroškov. Potem pa jo lahko mahne s kolegi še na morje. Vse je odvisno od prioritet, ki si jih posameznik postavi," so dodali.

Postavite si jasne cilje Pri izbiri jezikovnega tečaja mora biti posameznik po njihovem mnenju pozoren predvsem na to, da izbere primerno stopnjo tečaja, ki ustreza njegovemu trenutnemu jezikovnemu znanju. Če ima pri tem težave in ne ve, v katero stopnjo spada, se lahko o tem zmeraj pozanima v jezikovni šoli, reši uvrstitveni test ali pa se osebno posvetuje s svetovalcem za določeni jezik.

Poudarjajo, da je poleg tega koristno, da si posameznik zastavi jasen jezikovni cilj, ki bi ga rad dosegel. Od tega je namreč odvisno, ali bo izbral krajši ali daljši tečaj, intenzivni tečaj, ki običajno poteka vsak dan, tečaj za osvežitev znanja ali tečaj konverzacije, na katerem je poudarek na ustni in pisni komunikaciji.

Priljubljeno predvsem učenje nemščine in angleščine Kot pravijo v jezikovnem centru Lingula, se posamezniki odločajo predvsem za tečaje, ki se izvajajo v Sloveniji, pri čemer so dodali, da se tečajev v poletnem času udeležujejo predvsem osnovnošolski otroci in dijaki, ki želijo pridobiti ali nadgraditi znanje določenega jezika.

Poudarili so, da se je pred izbiro jezikovnega tečaja, med katerimi sta sicer najbolj priljubljena tečaja nemškega in angleškega jezika, dobro pozanimati, koliko oseb bo v naši skupini, saj je lahko učenje manj kakovostno, če so skupine preobsežne.

Podobno kot na zavodu ŠOLT so tudi oni izpostavili, da nas morajo izvajalci tečaja pred njegovim začetkom testirati in uvrstiti v primerno skupino glede na naše predznanje, saj v nasprotnem primeru od tečaja ne bomo odnesli tega, kar pričakujemo in za kar plačamo.