Četrtek, 7. 8. 2014, 13.32
8 let, 7 mesecev
Kako do novih služb v Sloveniji?
Julij je prinesel ponovno znižanje brezposelnosti, a žal ne moremo trditi, da se bo ta trend nadaljeval, saj so številne zaposlitve zgolj sezonske in povečanje brezposelnosti lahko spet pričakujemo v jesenskih mesecih, opozarjajo na zavodu za zaposlovanje.
Podjetnike smo zato vprašali: Kako v Sloveniji ustvariti pogoje za zaposlovanje?
Kot drugo možnost je izpostavil še spodbujanje tujih investicij, saj, kot je dejal, izkušnje kažejo, da se povečanje zaposlovanja pojavi tudi pri resnih tujih investicijah. "Izvozna industrija je naša edina možnost," je prepričan.
"Slovenija žal ni zanimiva za tuje investitorje predvsem zaradi neugodne davčne politike, obenem pa slovenskim podjetjem ne nudi pomoči pri odpiranju novih poslov v tujini." Zaposlovanje bi, kot je navedla, spodbudili predvsem s prilagojeno davčno politiko, smotrnejšo porabo proračunskih sredstev v gospodarstvu, z "odpiranjem vrat" v tujini na podlagi dobrih meddržavnih odnosov in s finančno podporo podjetij z ugodnejšimi obrestnimi merami.
"Žal pa trenutne razmere podjetne in sposobne ženejo v tujino," je dodala.
"Kot klub slovenskih podjetnikov smo dali nekaj konkretnih ukrepov, eden izmed njih pa je, da bi delodajalec lahko imel določene kvote, po katerih bi lahko delavca odpustil iz poslovnega razloga." Ob tem je Batagelj pojasnil, da bi pri tem bile omejitve, in sicer en delavec na 50 oziroma ne več kot 27 pri večjih podjetjih, ki zaposlujejo devet tisoč ljudi.
Hitro in lažje zaposlovanje ter prekinitev pa je po Batageljevih besedah pomembna tudi zato, da se ne bi dogajalo to, da bi se delodajalec bal nekoga zaposliti samo za neko obdobje, ker ne bi vedel, ali bo imel delo zanj tudi pozneje. "S tem ukrepom bi obrnili trend zaposlovanja. Trg dela je namreč živa stvar. Tako kot posel. Enkrat je, drugič ga ni. In zakaj bi se pri zaposlovanju obnašali drugače?" se sprašuje.
"Vsi vemo, da če hočemo delati in če imamo veliko dela, potrebujemo ljudi. Ampak potrebujemo pridne in dosledne ljudi, ne moremo pa podpirati nedela in nemotiviranih, ki so zaposleni za nedoločen čas. Pri tistih, ki nočejo delati in ki odklanjajo delo, bi morali imeti delodajalci tudi kakšno pravico več," je še poudaril Batagelj.
Marjan Batagelj je ob tem izpostavil, da smo sredi turistične sezone, ko je največ sezonskih zaposlitev, ki jih v jesenskih mesecih ni več. "Takrat je slika brezposelnosti precej bolj realna," je prepričan.
"Povečanje ali zmanjšanje brezposelnosti vedno pride z zamikom. Ali smo sprejeli kakšne pametne ukrepe, da bi lahko računali na povečanje zaposlenosti?" pa se ob tem sprašuje Miklavčič. "Če želiš zadeti na lotu, moraš vsaj srečko kupiti, to je minimalen pogoj. Bojim se, da v Sloveniji za ta loto nismo kupili srečke," je še dodal.