Sreda, 27. 9. 2017, 20.02
7 let, 1 mesec
Kaj se skriva za zidovi nacionalnega forenzičnega laboratorija
Visoki, postavni, s črnimi očali. Vsi poznamo hollywoodske like, ki razvozlajo vse kriminalistične primere: od banalnih do najzahtevnejših. Vas zanima, kako je videti slovenska različica ameriške Crime Scene Investigation (CSI)? Obiskali smo nacionalni forenzični laboratorij.
Forenziki iz ameriških serij in filmov so superjunaki, brez večjih težav razrešijo na prvi pogled brezupen primer. A pri nas pravijo, da je to napihnjena predstava, ki nima povezave z realnostjo. "V primerjavi z nadaljevankami delo ni tako hitro, preprosto, ampak je zahtevno, vpletenih je več ljudi, preiskava traja več mesecev," pripoveduje pomočnik direktorja Nacionalnega forenzičnega laboratorija Gorazd Pezdir.
Strokovnjaki v nacionalnem forenzičnem laboratoriju se vsak dan srečujejo z novimi izzivi in poskušajo biti korak pred tatovi, vlomilci, morilci in drugimi kriminalci. Dela je več, kot ga lahko opravijo, nam povedo.
Novinarka: Suzana Kozel/Video: Planet TV
Forenziki so visoko usposobljeni strokovnjaki, delo je specifično, zato je vsak, ki se zaposli v laboratoriju, ne glede na izobrazbo, nepopisan list. "V Sloveniji ne obstaja šola za forenziko. Vsi, ki delamo v forenzičnem laboratoriju, imamo tehnično, naravoslovno izobrazbo," pove Pezdir.
V nacionalnem forenzičnem laboratoriju opravljajo več vrst preiskav, od bioloških sledi, morfološke preiskave las in živalske dlake, preiskave tekstilnih vlaken, obuval, rokopisov do pristnosti dokumentov.
Kemiki na najsodobnejših napravah analizirajo vzorce marihuane, kokaina, heroina in drugih prepovedanih drog in iščejo vzroke velikih požarov, kot je bila na primer nedavna nesreča Kemisa na Vrhniki.