Ponedeljek, 5. 10. 2015, 15.15
4 mesece, 2 tedna
Kaj druži Janeza Janšo in Iva Sanaderja?
Hrvaško vrhovno sodišče je pred dnevi razveljavilo sodbo, s katero je bil nekdanji predsednik vlade Ivo Sanader zaradi korupcije obsojen na devet let zapora in dva milijona evrov denarne kazni.
Primer se vrača na prvostopenjsko sodišče, Sanader pa bo lahko v prihodnjih dneh odkorakal na svobodo in se branil s prostosti, če bo sodišče kot varščino sprejelo hipoteki na dve nepremičnini.
Tako pridemo do prve vzporednice med Sanaderjem in predsednikom SDS Janezom Janšo. Tudi Janša je moral zaradi korupcijskih obtožb v zadevi Patria v zapor, a je ustavno sodišče ugotovilo podobne kršitve kot hrvaško vrhovno sodišče v primeru Sanader.
Po vrnitvi Janševega primera na ljubljansko okrajno sodišče je to ugotovilo zastaranje primera, a zadeva še nima epiloga. Nekdanji slovenski premier se je namreč na odločitev pritožil, ker meni, da bi moralo sodišče obtožni predlog zavreči, ne pa se zateči "k očitnemu zavlačevanju in napačni uporabi odločb o zastaranju".
A nikoli se ne ve. Sanader, ki je vladal med letoma 2003 in 2009, torej tudi med prvo vladavino Janeza Janše (2004–2008), si je že leto dni po odstopu s položaja predsednika vlade in HDZ zaželel vrnitev na oblast, s katere ga so odnesle rekordna nepriljubljenost, afere in zelo slabe gospodarske razmere. A njegova naslednica Jadranka Kosor se ni dala in Sanaderja so izključili iz stranke.
Drugače kot pri Sanaderju in njegovi HDZ se niso Janši kljub pravosodnim vzponom in padcem v stranki nikoli odpovedali. Res je sicer, da je največjo opozicijsko stranko, ki jo Janša vodi od leta 1993, v zadnjih letih zapustilo kar nekaj pomembnih članov. Zadnja "žrtev" je bil večkratni zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je odšel po tem, ko ga Janša ni več videl v julija oblikovani vladi v senci.
Janši in Sanaderju je skupno to, da sta bila tarči številnih preiskav in sodnih obravnav, a ni nobena ni obstala. Sanader je bil v središču pozornosti javnosti zaradi sodnih postopkov v zadnjih petih letih, nekateri primeri so še odprti.
Janša se s sodstvom srečuje vso svojo politično kariero, avgusta pa je minilo pet let od vložitve obtožnega predloga v zadevi Patria. Afera se je začela septembra 2008, ko je finska javna televizija YLE predvajala oddajo Resnica o Patrii z navedbami o podkupovanju finskega orožarskega podjetja Patria v Sloveniji.