Sreda,
3. 1. 2024,
12.09

Osveženo pred

11 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,61

Natisni članek

Natisni članek

Eugenija Carl Mojca Šetinc Pašek Janez Janša Janez Janša

Sreda, 3. 1. 2024, 12.09

11 mesecev, 3 tedne

Janši ni uspelo. Šetinc Paškova: Zadovoljna sem.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,61
Janez Janša | Janša je poskusil z zahtevo za varstvo zakonitosti, a mu ni uspelo.  | Foto STA

Janša je poskusil z zahtevo za varstvo zakonitosti, a mu ni uspelo.

Foto: STA

Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevo predsednika SDS Janeza Janše za varstvo zakonitosti v primeru žaljivega tvita o novinarkah TV Slovenija Mojce Šetinc Pašek in Eugenije Carl. V veljavi torej ostaja pravnomočna obsodba za razžalitev novinark, Janša pa je dolžan plačati nekatere stroške sodnega postopka, je odločilo vrhovno sodišče.

Janša se je sicer na sodišču znašel zaradi tvita iz marca 2016, v katerem je med drugim zapisal, da na "neki Facebook strani javne hiše ponujajo poceni usluge odsluženih prostitutk Evgenije C. in Mojce P. Š.". Celjsko višje sodišče je maja 2022 potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je prvaka SDS spoznalo za krivega dveh kaznivih dejanj razžalitve novinark TV Slovenija. Dosodilo mu je tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta.

Janša je poskusil z zahtevo za varstvo zakonitosti, a torej ni bil uspešen. Vrhovno sodišče mu je ob tem naložilo tudi plačilo sodne takse v višini 480 evrov, izdatkov zasebnih tožilk in nagrade ter izdatkov njunega pooblaščenca, nastalih v postopku.

Šetinc Paškova izrazila zadovoljstvo 

Šetinc Paškova, danes sicer poslanka DZ, je v prvem odzivu na omenjeno odločitev vrhovnega sodišča izrazila zadovoljstvo, da je kazenska zadeva po sedmih letih dobila epilog. Po njenem mnenju razlaga sodišča kaže, da nihče ne more "žaliti vsepovprek". Sama sicer še čaka na presojo ustavnega sodišča, ki naj bi obravnavalo civilno-odškodninsko zadevo, je dodala.

"Sodbe v tem primeru so pomembne ne le zaradi vprašanja, do kod sega pravica svobode govora, temveč tudi ker gre za odnos politika - novinarstvo - javnost. Oziroma ker govori o odnosu moči politika nad tistim, ki je v službi ljudi, da nad politikom in njegovim ravnanjem izvaja tudi nadzor," je Šetinc Paškova zapisala v odzivu. Obenem je poudarila, da mora politik oziroma politika, ki je na poziciji moči, imeti nad sabo vedno nadzor javnosti, ki ga v vsaki demokratični družbi vzpostavljajo in izvajajo mediji. "To je standard vsake demokratične družbe in maksima, ki se je držim tudi po tem, ko sem iz novinarstva prestopila v politiko," je poudarila.

Anže Logar, Janez Janša
Novice Janša Logarju postavil ultimat. Logar se je odločil, ali bo še poslanec SDS.
Robert Golob
Novice Golob: Bolj ko se govori o mojem odstopu, bolj sem motiviran
Robert Golob, Janez Janša
Novice Anketa: SDS bi volilo skoraj 21, GS dobrih 13 odstotkov vprašanih