Petek,
8. 8. 2014,
9.04

Osveženo pred

5 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

WHO ebola

Petek, 8. 8. 2014, 9.04

5 let, 8 mesecev

Izbruh ebole je nevarnost mednarodnih razsežnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je širitev ebole na zahodu Afrike razglasila za mednarodni zdravstveni problem. Virus je letos na zahodu Afrike vzel več kot 930 življenj.

Predstavniki WHO so po izrednem zasedanju strokovjakov v Švici sporočili, da so morebitne posledice "precej resne" zaradi virulence (stopnje patogenosti oziroma sposobnosti povzročitve) bolezni.

Ebola je marca letos izbruhnila v Gvineji, nato pa razširila v Liberijo, Sierra Leone in Nigerijo. Zdravstvena organizacija Združenih narodov je sporočila, da je izbruh "izredni dogodek", ter da je za ustavitev njenega širjenja potreben "usklajen mednarodni odgovor". Generalna direktorica WHO Margaret Chan je mednarodno skupnost pozvala, naj pomaga prizadetim državam.

WHO je v izjavi zapisala še, da ne bo splošne prepovedi mednarodne trgovine ali potovanja. Možni ukrepi so še karantene, kot je zaprtje meja. Dodali pa so, da morajo biti države pripravljene zaznati, preveriti in obravnavati morebitne primere ebole.

Majhno tveganje za Slovenijo Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ocenjujejo, da kljub temu, da se izbruh ebole ne umirja, za zdaj še vedno predstavlja majhno tveganje za splošno prebivalstvo Slovenije. Največje tveganje predstavlja morebitni vnos s potovanjem povezanega primera, ki pa je tudi majhno. Tudi če bi prišlo do vnosa primera, ocenujejo da ne bi prišlo do znatnega širjenja v državi, zato zdaj prebivalcem Slovenije ne predlagajo drugih posebnih ukrepov, razen priporočil za potnike.

Kaj je potrebno na potovanju v kraj eizbruha ebole Za preprečevanje okužbe z ebolo se priporočajo splošni higienski ukrepi, ki tudi sicer veljajo za potovanja po svetu, kot so izogibanje neposrednim stikom z živimi ali mrtvimi divjimi živalmi, izogibanje uživanju mesa divjih živali, obvezno pranje in lupljenje sadja in zelenjave pred zaužitjem, zaščiteni spolni odnosi in redno umivanje rok. Pomembno je izogibanje stikom z bolniki oziroma stikom s krvjo ali telesnimi izločki bolnikov ali umrlih. Okužbi z ebolo se najbolj zanesljivo izognemo tako, da se izognemo krajem, kjer poteka izbruh bolezni. Ob vrnitvi domov je potrebno biti še 21 dni pozornih na morebitni pojav bolezenskih znakov.

Za omejitev ebole v najboljšem primeru pol leta Ameriški zdravnik Tom Frieden, vodja centra za nadzor in preventivo bolezni je ameriškemu kongresu pojasnil, da bo končanje krize dolgotrajen in težak boj, ter da bo potrebnih po najboljšem scenariju najmanj tri do šest mesecev.

ZDA odprle pot za uporabo testnega zdravila proti eboli v Afriki Ameriške oblasti so olajšale omejitve za uporabo testnega zdravila proti eboli v zahodni Afriki. V ZDA so pred dnevi iz Afrike prepeljali dva Američana, okužena z ebolo, ki ju sedaj zdravijo z eksperimentalnim zdravilom, na katerega naj bi se oba dobro odzivala.

Ker bi lahko ta zdravila pomagala zajeziti epidemijo ebole v zahodni Afriki, se je ameriška zvezna uprava za hrano in zdravila (FDA) odločila, da omili omejitve za uporabo zdravila TKM-ebola na ljudeh. Zdravilo bi posledično lahko uporabili za obolele v zahodni Afriki. FDA mora eksperimentalno zdravljenje najprej dovoliti v ZDA, nima pa besede pri tem, ali ga bodo uporabile tudi druge države.

Pristojni organi so medtem ocenili, da je širjenje ebole v ZDA - glede na današnjo naravo potovanj v svetu - neizbežno, vendar pa širšega izbruha v državi ne pričakujejo.