Četrtek, 3. 2. 2022, 16.14
2 leti, 9 mesecev
DVK: Za okužene s koronavirusom volitev niso podaljšali za dve uri
Državna volilna komisija (DVK) danes časa izvedbe volitev v nedeljo, 24. aprila, ni podaljšala za dve uri, da bi med 19. in 21. uro po vsej državi glasovali kužni in bolni volivci, ki bi morali biti v izolaciji. Podaljšanje bi veljalo tudi na volitvah predsednika republike. Bodo pa, je odločila DVK, na predčasna in običajna volišča lahko šli vsi tisti, ki so le v karantenah, ker so bili v tesnem stiku z okuženimi, a niso "pozitivni".
Podaljšanje časa glasovanja je predlagal direktor službe DVK Dušan Vučko, da bi možnost glasovanja omogočili čim večjemu številu volivcev. Podaljšanje časa izvedbe volitev na vseh voliščih po državi bi pomenilo poznejšo razglasitev rezultatov. Vodilo pa bi to lahko, je opozoril član državne volilne komisije Drago Zadergal (zastopa SDS), v številne težave, saj na voliščih volilne komisije nimajo pravice preverjati, kdo je kužen, in po 19. uri glasovanj ne bi mogli onemogočiti tistim, ki so povsem zdravi, a bi hoteli dodatno vplivati na razplet. Čez dan pa na voliščih tudi ni mogoče onemogočiti glasovanj tistim, ki so morda okuženi, pa kršijo odločbe o izolaciji.
Vindišar: Kužni ne smejo kar...
Zadergal je opozoril še, da takšno podaljšanje časa izvedbe volitev v nedeljo tudi ni možno po zakonu, ki določa pristojnosti državne volilne komisije. Vučko je pri podaljšanju časa v nedeljo za okužene in bolne vztrajal z razlago, da v primeru velikega števila kužnih DVK preprosto mora omogočiti možnost, da lahko voli čim večje število ljudi, in da če okuženi želijo glasovati, jim to država mora omogočiti na vseh voliščih po državi.
A večine ni prepričal tudi zaradi tega, ker je državni sekretar ministrstva za zdravje Franc Vindišar zavrnil možnost, da bi ministrstvo za zdravje dovolilo, da bi lahko tisti, ki so bolni in torej širijo okužbe, hodili naokoli, da bi lahko med 19. in 21. uro volili po vsej državi. To zavračamo, je opozoril precej odločno. Povrhu pa ni nujno, da bo konec aprila veliko okuženih, ki bi glasovali ponoči, je še opozoril, tako da se sklep o podaljšanju časa lahko izkaže kot nesmiseln. Podprli so Vindišarja, da kužni ne smejo hoditi naokoli, tudi strokovnjaki z Nacionalnega instituta za javno zdravje, med njimi tudi Mario Fafangel,
Možnost, da bi čas volitev vendarle podaljšali, pa še ni povsem zavrnjena. Če bodo v času pred volitvami podatki kazali, da bi bilo nujno ukrepati zaradi velikega števila ljudi v izolacijah, lahko DVK idejo spet uvrsti na dnevni red. Glasovanje o tem, da bi na dan volitev po 19 uri po vsej državi glasovali okuženi in bolni, pa so danes formalno preložili.
O novi Vučkovi zaposlitvi
DVK je „pod razno“ razpravljal tudi o zaposlitvi nekdanje novinarke, pozneje pa predstavnice za stike z javnostjo LDS in Zares, ki je bila tudi vodja kabineta nekdanjega ministra Gregorja Golobiča, Tine Hrastnik, za svetovalko za odnose z javnostmi državne volilne komisije. Zaposlil jo je direktor službe Vučko, ki je bil nekoč poslanec LDS. Vučko je pojasnil, da je po razpisu Hrastnikovo med več kandidati ocenil kot najboljšo. V treh desetletjih obstoja zaposlenega za te namene DVK še ni imel. Da je ravnal na lastno pest, še obvestil ni komisije o tej zaposlitvi in da njegovo ravnanje ustvarja videz pristranosti, mu je očital Zadergal.
Večina drugih članov komisije pa je ocenjevala, da to, da je Hrastnikova v preteklosti delala tudi za politične stranke, ni problematično, da je prav, da o zaposlitvah avtonomno odloča direktor službe in da za službo državne volilne komisije javni vtis nepristranosti tudi ni pomemben.
27