Dveletni otrok iz Gorenje vasi je včeraj pozno popoldne na dvorišču našel vabo proti steklini in jo vtaknil v usta. Ampula je k sreči ostala cela, zato dečkovo življenje ni bilo ogroženo.
Otroka so zvečer sprejeli v Antirabični ambulanti Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj, kjer so ga preventivno cepili proti steklini, cepljenje pa bodo ponovili še štirikrat.
Sam stik z vabo ni nevaren
Na Veterinarski upravi (Vurs) zagotavljajo, da sam stik z vabo sicer ni nevaren. Nevarno pa je, če se ampula predre in pride v stik s človekom. V tem primeru naj ponesrečeni takoj poišče zdravniško pomoč.
Vurs začel z akcijo cepljenja lisic proti steklini
Veterinarska uprava je sicer pred dnevi začela s spomladansko akcijo cepljenja lisic proti steklini, ki jo opravlja predvsem zaradi varovanja ljudi pred to nevarno boleznijo. Akcija, s katero nameravajo zaščititi populacijo lisic v slovenskih gozdovih in tako preprečiti širjenje bolezni, bo trajala predvidoma do konca junija.
Ob tem opozarjajo, naj se ljudje nastavljenih vab za lisice ne dotikajo in naj o tem poučijo tudi otroke. Če vabo najdejo na svojem dvorišču ali vrtu, naj jo primejo z vrečko in odvržejo v najbližji grm ali v smeti.
Stik z vabo se obravnava kot ugriz stekle živali
V primeru, da bi vsebina vabe prišla v stik s sluznico ali svežo rano, je treba to mesto dobro sprati in umiti z milom. Stik z vabo se obravnava kot ugriz stekle živali, zato je treba ob morebitnem stiku nemudoma obiskati najbližjo antirabično ambulanto. Obisk ambulante svetujejo tudi v primeru ugriza ali praske potepuške ali divje živali. Svetujejo tudi izogibanje stikom s potepuškimi in divjimi živalmi.
V času akcije je tudi prepovedano prosto gibanje psov na javnih mestih. Vaba je sicer za pse neškodljiva in se z njo po zaužitju zagotovi le imunizacija.