Sobota, 11. 10. 2014, 18.31
5 let, 9 mesecev
Danes v Danes: Bo Alenka Bratušek dobila službo v Bruslju?
Alenki Bratušek naj bi vendarle uspelo priti na položaj v Bruslju. Po poročanju Požareporta naj bi nekdanja slovenska premierka in neuspešna kandidatka za evropsko komisarko dobila službo v Junckerjevem kabinetu. Kar je po mnenju poznavalcev z vidika službe same še boljši položaj kot komisarski. Res, da je plača nekaj tisočakov nižja, a tudi od 12 do 15 tisoč evrov mesečne plače ni slabo. V Bruslju ima plačano tudi bivanje, domov naj bi se vračala le ob koncih tedna. A poznavalci menijo, da tudi iz te moke ne bo kruha. Z eno nogo pa je v Bruslju tudi že Violeta Bulc, nova slovenska kandidatka za komisarko, ki se ta konec tedna pripravlja na spoznavni intervju s šefom prihodnje Evropske komisije. Razgovor za službo bo imela v ponedeljek dopoldne. Juncker se bo šele po njem odločil, ali bo Bulčevi lahko zaupal toliko kot Bratuškovi, ki naj bi z nastopom pred evroposlanci povzročila, da bo Slovenija skoraj gotovo ostala brez podpredsedniškega položaja. Bo gensko spremenjena hrana napolnila police slovenskih trgovin? Če bo sklenjen prostotrgovinski sporazum med Evropo in ZDA ter Kanado, bodo gensko spremenjena živila tudi pri nas, kot čez lužo, postala nekaj povsem vsakdanjega. Vpliv podjetij, kot je Monsanto - vodilni proizvajalec gensko spremenjenih živil v svetu - je namreč ogromen.
Na Gorenjskem se je zgodila letalska nesreča. Strmoglavilo je potniško letalo s 50 ljudmi na krovu. Letelo je iz smeri Sarajeva proti letališču Jožeta Pučnika in okrog desete ure dopoldne izginilo z radarske slike. Razbitine letala so našli na širšem področju Štefanje gore v občini Cerklje. Iz razbitin je začelo iztekati gorivo, pretil je izbruh požara. Po prvih podatkih so vsi potniki mrtvi ali težko poškodovani. K sreči je to le scenarij reševalne vaje civilne zaščite, ki je na kup priklicala več kot 300 gorenjskih zdravnikov, gasilcev in vojakov.
V Washingtonu danes poteka vrhunec letošnjega letnega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke. Tam sta tudi guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec in finančni minister Dušan Mramor. Zasedanje sicer poteka v znamenju skrbi zaradi krhkega okrevanja svetovnega gospodarstva in iskanja rešitev za spodbujanje rasti. Veliko pozornosti je namenjene krizi v Ukrajini, epidemiji in tudi razporeditvi bogastva.