Petek, 22. 2. 2019, 15.12
5 let, 11 mesecev
Cesto Trbovlje–Zagorje naj bi spet odprli konec marca
Glavno cesto med Trbovljami in Zagorjem, ki jo je na začetku meseca zasulo od deset do 15 tisoč kubičnih metrov materiala z brežine, naj bi spet odprli konec marca. Do takrat bo potekala izvedba sprejetih ukrepov za stabilizacijo brežine, kar bo zagotovilo ustrezno prometno varnost, so danes sporočili z Direkcije Republike Slovenije za infrastrukturo.
Na podlagi geodetskega posnetka in analize porušitve brežine na mestu skalnega podora ob cesti Trbovlje–Zagorje je bilo ugotovljeno, da obstaja velika verjetnost, da pride do novega zdrsa večje količine materiala. Glede na omenjene podatke so bili sprejeti ukrepi za stabilizacijo brežine in večjo prometno varnost.
Strokovnjaki ocenjujejo, da je dela pod brežino možno varno nadaljevati
Cesta med Trbovljami in Zagorjem bo predvidoma odprta konec marca.
V prvi fazi je tako predvidena nadzorovana odstranitev približno štiri tisoč kubičnih metrov materiala s ponovnim miniranjem. Po miniranju je predvideno čiščenje brežine s tako imenovanim vodnim topom.
Brežino bodo nato znova geodetsko posneli in po potrebi ponovno izvedli odminiranje vsega nestabilnega materiala. Po miniranju namreč vedno pride do relaksacije materiala v zaledju. Na podlagi četrtkovega ogleda strokovnjaki ugotavljajo, da je brežina ob cesti stabilizirana do te mere, da je dela pod njo možno varno nadaljevati.
Na zaledni brežini se bodo vzporedno izvajale vrtine za potrebe miniranja ter raziskovalne vrtine, na podlagi katerih bo možno določiti stanje hribine v globini do 20 metrov in posledično zaščitni ukrep za drugo fazo sanacijskih del. Z vrtalnimi deli je izvajalec začel v četrtek, miniranje pa bo izvedeno naslednji teden.
Vzpostavili bodo tudi opozorilni sistem za spremljavo morebitnih porušitev
V drugi fazi izvedbe zaščitnih ukrepov je predvidena namestitev tako imenovane visoko natezne prosto viseče mreže, ki bo omogočala nadzorovane zdrse materiala ob brežini v lovilni jarek in preprečevala zdrs materiala na cesto. Vzpostavili bodo tudi opozorilni sistem za spremljavo morebitnih porušitev, ki bo naravnan tako, da se bo v primerih obsežnejših porušitev sprožil alarmni sistem, povezan s semaforji, na katerih se bo ob premikih materiala samodejno preklopila rdeča luč in zaustavil promet.
Do večjega podora v trboveljski občini je sicer prišlo že leta 2016, ko je na cesto pri cementarni Lafarge padla velika količina različnega materiala in skal ter zasula avto, v katerem sta bila dva človeka. Oba so morali takrat oskrbeti v bolnišnici.