Torek, 4. 6. 2019, 18.59
5 let, 6 mesecev
Cerar jeseni odhaja z vrha SMC
Predsednik SMC Miro Cerar je člane izvršnega odbora stranke na začetku današnje seje obvestil o svoji odločitvi, da na jesenskem volilnem kongresu ne bo več kandidiral za predsednika stranke, so sporočili iz SMC.
Cerar bo še naprej opravljal funkcijo ministra za zunanje zadeve. Cerar, eden od ustanoviteljev SMC in njen edini predsednik, bo stranki pomagal, da bo ostala trden člen koalicije in pomemben dejavnik v slovenskem političnem prostoru, so v pisnem sporočilu za STA še napovedali v SMC.
Cerarjeva stranka je na nedavnih evropskih volitvah doživela slab rezultat, prejela je le 1,62 odstotka glasov. Cerar je napovedal, da bo podporo preverjal na jesenskem kongresu stranke, a se je, kot kaže, odločil drugače.
Rekordna podpora leta 2014
Na parlamentarnih volitvah pred petimi leti je Cerar z visoko podporo javnosti kot ugledni pravni strokovnjak nastopil s svojo stranko, takrat še pod imenom Stranka Mira Cerarja. SMC, ki jo je Cerar ustanovil le dober mesec dni pred volitvami, je prejela kar 34,49 odstotka glasov in v državnem zboru zasedla rekordnih 36 sedežev.
Cerar je takrat skupaj s strankama SD in DeSUS sestavil vlado, ki jo je s polnimi pooblastili vodil do marca 2018, ko je odstopil. Kot je takrat dejal, je bila kaplja čez rob odločitev vrhovnega sodišča o razveljavitvi referenduma o drugem tiru.
"Slovenec sem. Ne jamram. Iščem rešitve".
V času vlade, ki jo je vodila SMC, se je okrepila gospodarska rast, posledično so razvojni kazalci kazali vedno ugodnejšo sliko. Vlada se je morala spopasti z migrantsko krizo, največji neuspeh pa so jih očitali pri spopadanju z izzivi zdravstva, za kar je bila odgovorna ministrica iz kvote SMC.
Javnost si bo Cerarjev mandat zapomnila tudi po njegovem motu "Slovenec sem. Ne jamram. Iščem rešitve".
Na lanskih predčasnih volitvah je SMC dobila le še 10 poslanskih mandatov, je pa vstopila v manjšinsko vlado Marjana Šarca. Čeprav si je Cerar želel mesta predsednika DZ, je na koncu prevzel funkcijo ministra za zunanje zadeve.
Stranka pa se je soočala z novimi napetostmi. Kmalu po volitvah se je odpovedala še enemu vidnemu članu, Milanu Brglezu, ki ni skrival ambicij, da bi Cerarja na naslednjem kongresu izzval v boju za predsedniško mesto stranke.
39